עדכן את  ׳הגדרות העוגיות׳ שלך כדי לאפשר את התכונה הזו.

לחץ   על ׳ אפשר הכל׳ או פשוט הפעל ׳ עוגיות ממוקדות מטרה׳
ע"י המשך אתם מקבלים את מדיניות הפרטיות של אוואז אשר מסבירה כיצד נעשה שימוש במידע שלכם וכיצד הוא מאובטח.
הבנתי
אנו משתמשים בעוגיות בכדי לנתח כיצד מבקרים באתר משתמשים בו וכדי לעזור לנו לספק לכם את החוויה הטובה ביותר באתר. קראו את מדיניות העוגיות שלנו .
OK

לעזרה

כיצד לאמת את העובדות המוצגות בעצומה

מדוע אנו צריכים לבדוק את העובדות?

חתימה על עצומה היא מעשה של נתינת אמון. כל המידע המוצג על אתר העצומות הקהילתיות של אוואז מחויב להיות הגון ומדויק. חובה זו מוצגת בזמן יצירת העצומה ובדף אמות המידה לתכנים.

כיצד לבדוק את העובדות המוצגות בעצומה שלכם?

השתמשו במקורות מהימנים

חפשו באינטרנט כדי למצוא מקור מהימן לכל הצהרה עובדתית המופיעה בעצומה, כמו למשל מסמכים רשמיים ומאמרים בעיתונים אמינים. עובדות המוצגות בארגוני מידע מבוססים הם אמינים הרבה יותר מאשר תוכן המוצע בבלוגים אנונימיים, אתרים קטנים או פוסטים ברשתות החברתיות. זאת מכיוון שהאמינות חשובה למדיה המקצועית ויש לה הליכים מוסדרים לבדיקת עובדות.

דיעות מול עובדות

עובדות הן הצהרות שניתן לאמת אותן. דיעות הן ביטוי של שיפוט או אמונה מסוימת. בדוגמא "בכפר שלי יש חנות אשר מוכרת גלידת דובדבן הכי טעימה באזור", מוצגות שתי עובדות ודיעה אחת.

המנעו משימוש בהצהרות שאינכם יכולים לאמת

למשל, המנעו מלהגיד ״בניית הכביש המהיר החדש תהרוג את כל הדובים״, אם אין שום ראיה לתמוך בכך. במקום זאת, שקלו להביע את חששותיכם בהסתמך על דעתכם או על דעתם של אחרים. למשל: ״מומחים מרשות חיות הבר אמרו כי אזור מחיית הדובים יחתך לשניים בגלל בניית הכביש, מה שיאיים על יכולת התנועה שלהם והישרדותם בחורפים הקשים״. או, ״הכביש המהיר החדש עלול לאיים על הישרדותם של הדובים מכיוון שהם צריכים לנוע ממקום למקום בכדי למצוא מזון.״

לא מוצאים מקורות מידע מהימנים?

אם אינכם מוצאים מסמכים ציבוריים או מקורות מדיה מוסמכים אשר יתמכו בטקסט שלכם, אולי כדאי שתשאלו את עצמכם מדוע זה כך. האם אתם בטוחים שהמידע אותו אתם מציגים הוא מדוייק? אילו ראיות יש לכם? וודאו כי אתם מציגים שקיפות מלאה ככל הניתן בנוגע למקורות המידע שלכם. אם לדוגמה אתם מתבססים על משהו שראיתם בעצמכם, אמרו זאת והוסיפו כמה שיותר פרטים. השתמשו בשמכם האמיתי אלא אם כן יש סיבה רצינית מאוד שלא לעשות זאת (רק שמכם הפרטי והאות הראשונה של שם משפחתכם מופיעים באתר).

הנה דוגמה לעצומה בה העובדות המוצגות בה נבדקו:

הפסיקו את קידוח הנפט על חופה של אלגרבה!

אלגרבה מושכת מיליוני מבקרים [1] לחופים הנהדרים שלה, לאוכל הנפלא ולמזג האוויר הנהדר [2]. האזור מסתמך על תיירות [3], אשר מסתמכת על שימור הסביבה והמים נקיים.

לחברת הנפט ENI/Galp ניתן רשיון [4], בניגוד לרצון הציבור [5], לקדוח באזור נדידה של דולפינים ולוויתנים, ללא עשיית מחקר על ההשפעות הסביבתיות של הקידוח [6]. זהו גם אזור הנמצא בסכנת רעידת אדמה גבוהה [7].

אנו אנשי ים, לא מנקי נפט. מדובר פה באסון פוטנציאלי - כמו אסון מפרץ מקסיקו. אנא עזרו לנו לעצור אותם!


מקורות:

[1] אמת: באלגרבה היו יותר מ-4 מיליון תיירים ב-2016
https://en.wikipedia.org/wiki/Tourism_in_Portugal

[2] אין צורך לבדוק טענה זו מכיוון שהיא אינה עובדה. משהו יפה, גדול, נכון או לא נכון הוא דיעה.

[3] אמת: תיירות היא התעשייה העיקרית באלגרבה:
https://ec.europa.eu/growth/tools-databases/regional-innovation-monitor/base-profile/algarve-region-portugal-0

[4] אמת: ENI/Galp קיבלה רישיון לקידוח בחופיה של אלגרבה:
http://www.theportugalnews.com/news/algarve-oil-drilling-approved/45624

[5] האם יוצר העצומה יכול לדבר בשמו של ,”רצון הציבור”? במקרה הזה כן: מכיוון שהייתה התייעצות ציבורית בנוגע לצורך במחקר על השפעת הקידוח. מאה אחוזים מהאנשים, 42,000 איש דרשו את המחקר אשר בסופו של דבר לא התבצע ע”י הרשות להגנת הסביבה:
https://www.dn.pt/lusa/interior/petroleo-lpn-indignada-subscreve-receios-de-plataforma-algarve-livre-de-petroleo-9352627.html

- -ניתן להוריד את הדו”ח האחרון כאן מתחת ל "Relatório de Consulta Pública":
http://participa.pt/consulta.jsp?loadP=2160
- RTA, רשות התיירות של אזור אלגרבה גם היא התנגדה לקידוח ללא מחקר השפעה סביבתית:
https://www.dn.pt/lusa/interior/petroleo-avanco-do-furo-sem-estudo-poe-em-risco-habitantes-do-algarve---turismo-9351924.html
- ערים באזור הפגינו נגד רישיון הקידוח 16:
https://www.dn.pt/lusa/interior/municipios-do-algarve-criticam-governo-e-pedem-fim-da-prospecao-de-petroleo-9110491.html

[6] אמת: הממשלה נתנה את הרישיון ללא ביצוע מחקר השפעה סביבתית:
https://algarvedailynews.com/news/14246-no-environment-impact-assessment-needed-oil-drilling-to-go-ahead-off-aljezu

[7] אמת: אלגרבה וליסבון נמצאות בסיכון הגבוה ביותר בפורטוגל לרעידות אדמה:
http://www.theportugalnews.com/news/new-study-shows-algarve-and-lisbon-are-most-prone-to-earthquakes-as-small-tremor-hits-faro/40939