Aby korzystać z tej funkcji, zmień ustawienia plików cookie .
Kliknij opcję „Zezwalaj Na Wszystkie” albo włącz akceptowanie „Reklamowe Pliki Cookies” .
Kontynuując, akceptujesz naszą Politykę prywatności , która chroni Twoje dane i wyjaśnia, w jaki sposób są wykorzystywane.
Rozumiem

Pomoc

Jak zweryfikować moją petycję

Dlaczego muszę weryfikować fakty?

Podpisanie petycji jest gestem zaufania do osoby, która ją utworzyła. Wszystkie informacje publikowane na stronach petycji obywatelskich Avaaz muszą być rzetelne i zgodne z prawdą. Ten warunek jest podkreślany podczas tworzenia petycji obywatelskich, a także zawarty w standardach treści naszej społeczności.

Jak sprawdzić, czy informacje są prawdziwe

 

KORZYSTAJ Z WIARYGODNYCH ŹRÓDEŁ

Zawsze gdy stwierdzasz jakiś fakt, znajdź w internecie wiarygodne źródła, które go potwierdzają – na przykład oficjalne dokumenty lub publikacje godnych zaufania mediów. Fakty podawane do wiadomości przez powszechnie uznane organizacje prasowe i media są o wiele bardziej wiarygodne niż informacje pochodzące z anonimowych blogów, niszowych stron internetowych czy wpisów w mediach społecznościowych. Jest tak dlatego, że profesjonalne media muszą dbać o swoją wiarygodność i mają ustanowione procedury weryfikacji faktów.

 

OPINIE I FAKTY

Fakty to stwierdzenia, których zgodność z prawdą można zweryfikować. Opinie wyrażają czyjeś osądy lub przekonania. W przykładzie: „W moim mieście jest sklep, gdzie można kupić lody wiśniowe. Uwielbiam je!” znajdują się dwa fakty, a po nich jedna opinia.

 

UNIKAJ STWIERDZEŃ, KTÓRYCH NIE MOŻESZ ZWERYFIKOWAĆ

Nie pisz na przykład „Budowa tej autostrady sprawi, że wyginą wszystkie niedźwiedzie”, jeśli nie masz na to dowodów. Możesz natomiast napisać, czego się obawiasz, lub czego obawiają się inni. Na przykład: „zdaniem ekspertów z Agencji Ochrony Środowiska Naturalnego autostrada przetnie na pół siedlisko niedźwiedzi, co utrudni im przemieszczanie się i przetrwanie surowych zim”. Albo: „Nowa autostrada może zagrozić życiu niedźwiedzi, ponieważ zmniejszy obszar, na którym mogą szukać pożywienia”.

 

A CO, JEŚLI NIE MA PUBLICZNIE DOSTĘPNYCH ŹRÓDEŁ?

Jeśli żadne publicznie dostępne dokumenty i godne zaufania media nie potwierdzają faktów, o których piszesz, wtedy zastanów się, dlaczego tak jest. Czy na pewno wszystkie informacje, które podajesz, są prawdziwe? Jakie masz na to dowody? Otwarcie mów o tym, z jakich źródeł czerpiesz informacje. Jeśli piszesz w petycji o czymś, co zdarzyło się Tobie, lub o wydarzeniu, którego byłeś/byłaś świadkiem, powiedz to wyraźnie i podaj jak najwięcej szczegółów. Zawsze używaj także swojego prawdziwego imienia i nazwiska, o ile nie masz bardzo ważnych powodów, by postąpić inaczej. (W opublikowanej petycji będzie widoczne tylko Twoje imię i inicjał nazwiska).

Oto przykład petycji, w której wszystkie fakty są potwierdzone:

 

Żądamy zatrzymania wierceń na dziewiczym wybrzeżu Algarve!

 

Algarve przyciąga miliony turystów [1] uroczymi plażami, znakomitą kuchnią i wspaniałą pogodą [2]. Turystyka jest filarem gospodarki tego regionu [3], a nie ma turystyki bez czystego środowiska i czystej wody.

Koncern naftowy ENI/Galp właśnie otrzymał koncesję [4] na prowadzenie wierceń w dnie morza, na szlaku migracyjnym delfinów i wielorybów. Stało się tak wbrew woli miejscowej ludności [5], a pozwolenie wydano bez zbadania wpływu tych wierceń na środowisko [6]. A co gorsza, ten obszar dna morskiego jest zagrożony trzęsieniami ziemi [7].

Mieszkamy tu i kochamy morze. Nie chcemy usuwać z niego plam ropy. Wiercenia pod Algarve mogą doprowadzić do takiej katastrofy, jaka niedawno wydarzyła się w Zatoce Meksykańskiej. Pomóż nam powstrzymać ten projekt!

 

ŹRÓDŁA:

[1] Prawda: W 2016 roku Algarve odwiedziło ponad 4 miliony turystów
https://en.wikipedia.org/wiki/Tourism_in_Portugal
https://www.ine.pt/ngt_server/attachfileu.jsp?look_parentBoui=299820007&att_display=n&att_download=y

[2] Prawdziwości tego twierdzenia nie trzeba udowadniać, ponieważ nie dotyczy ono faktów. Kiedy piszemy, że coś jest piękne, urocze, złe lub dobre, wyrażamy swoją opinię.

[3] Prawda: Turystyka jest główną gałęzią gospodarki w Algarve:
https://ec.europa.eu/growth/tools-databases/regional-innovation-monitor/base-profile/algarve-region-portugal-0

[4] Prawda: Firma ENI/Galp otrzymała koncesję na wiercenia u wybrzeży Algarve:
http://www.theportugalnews.com/news/algarve-oil-drilling-approved/45624

[5] Czy autor petycji może mówić w imieniu „woli miejscowej ludności”? W tym przypadku tak: władze regionu przeprowadziły konsultacje społeczne na temat konieczności wykonania oceny środowiskowej. 100% uczestników konsultacji, czyli około 42 tysiące osób, uznało, że takie badanie powinno zostać wykonane, a mimo to agencja ochrony środowiska go nie przeprowadziła:
https://www.dn.pt/lusa/interior/petroleo-lpn-indignada-subscreve-receios-de-plataforma-algarve-livre-de-petroleo-9352627.html

- Raport końcowy można pobrać pod nagłówkiem „Relatório de Consulta Pública”:
http://participa.pt/consulta.jsp?loadP=2160
- Wierceniom bez uprzedniego zbadania ich wpływu na środowisko sprzeciwiała się też państwowa agencja RTA (Region Turystyczny Algarve):
https://www.dn.pt/lusa/interior/petroleo-avanco-do-furo-sem-estudo-poe-em-risco-habitantes-do-algarve---turismo-9351924.html
- 16 miast regionu złożyło protest przeciwko wydaniu koncesji na wiercenia:
https://www.dn.pt/lusa/interior/municipios-do-algarve-criticam-governo-e-pedem-fim-da-prospecao-de-petroleo-9110491.html

[6] Prawda: Rząd Portugalii wydał koncesje zezwolenia bez wykonania oceny środowiskowej:
https://algarvedailynews.com/news/14246-no-environment-impact-assessment-needed-oil-drilling-to-go-ahead-off-aljezu

[7] Prawda: Algarve i Lisbona są najbardziej narażonymi na trzęsienia ziemi obszarami Portugalii:
http://www.theportugalnews.com/news/new-study-shows-algarve-and-lisbon-are-most-prone-to-earthquakes-as-small-tremor-hits-faro/40939