Aby korzystać z tej funkcji, zmień ustawienia plików cookie .
Kliknij opcję „Zezwalaj Na Wszystkie” albo włącz akceptowanie „Reklamowe Pliki Cookies” .
Kontynuując, akceptujesz naszą Politykę prywatności , która chroni Twoje dane i wyjaśnia, w jaki sposób są wykorzystywane.
Rozumiem
Pomoc na jeden klik- PODPISZ apel do Policji- pomóż osobom doświadczającym przemocy w domu

Pomoc na jeden klik- PODPISZ apel do Policji- pomóż osobom doświadczającym przemocy w domu

1 podpisało. Niech będzie nas
50 podpisało

Zamknij

Potwierdź swój podpis

,
Kontynuując, wyrażasz zgodę na otrzymywanie wiadomości e-mail od Avaaz. Nasza Polityka prywatności chroni Twoje dane i wyjaśnia, w jaki sposób możemy ich używać. W każdej chwili możesz anulować subskrypcję. Jeśli mieszkasz w USA i nie masz ukończonych 13 lat lub mieszkasz w innym kraju i nie masz ukończonych 16 lat, uzyskaj najpierw zgodę rodzica lub opiekuna, zanim przejdziesz dalej.
Tę petycję utworzył/a Fundacja H.. Petycja nie musi odzwierciedlać poglądów społeczności Avaaz.
Fundacja H.
kieruje swoją petycję do:
Komendant Główny Policji, Komendanci Wojewódzcy Policji
Drodzy!

Z całej Polski, jak i z całego świata docierają do nas niepokojące informacje o negatywnych skutkach izolacji, która z jednej strony powoduje poczucie bezkarności u sprawców przemocy domowej, a z drugiej, przez frustrację sprawia, że do przemocy domowej dochodzi w domach, które wcześniej nie doświadczały tego problemu.

Musimy reagować i to szybko, by pomóc osobom, dla których ich własny dom stwarza większe niebezpieczeństwo niż koronawirus.

Apelujemy, aby Polska Policja utworzyła ścieżkę szybkiego i bezpiecznego kontaktu, dzięki której osoba doświadczająca przemocy będzie mogła powiadomić najbliższy komisariat w sposób inny niż dzwoniąc na numer alarmowy 112, czy 997. Będąc w jednym domu z oprawcą taki telefon po pomoc może być niewykonalny.

Proponujemy równie szybkie, ale bezpieczne powiadomienie policji, poprzez dedykowany adres e-mail.

Jeśli tak jak my, uważacie że to ważna sprawa, podpiszcie się pod petycją skierowana do Komendanta Głównego Policji, do Komendantów Wojewódzkich oraz Wojewódzkich Koordynatorów ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.

Pokażmy, że w tych trudnych dla wszystkich czasach nie jest nam obojętny los osób doświadczających przemocy domowej.

PRZYŁĄCZAJCIE SIĘ DO AKCJI „POMOC PRZEZ JEDEN KLIK”

#przemocwczasachkwarantanny #pomocnajedenklik


Apel do Komendanta Głównego Policji gen. insp. dr Jarosława Szymczyka i do Komendantów Wojewódzkich.

Apelujemy o utworzenie sprawnego, bezpiecznego i szybkiego systemu pomocy dla osób doświadczających przemocy domowej, które są szczególnie na nią narażone w związku z obowiązującymi przepisami i zaleceniami o pozostawaniu w społecznej izolacji.

Apel motywujemy niepokojącymi danymi z całego świata, z których wynika, że w czasie izolacji związanej z pandemią dochodzi do częstszych aktów przemocy domowej. Polscy eksperci także odnotowują już coraz więcej interwencji. Ponadto do nadużyć dochodzi także w nowych środowiskach, w których zjawisko dotąd nie występowało. Jednocześnie organizacje wspierające osoby doświadczające przemocy, w tym dzieci, wskazują, że odbierają coraz więcej zgłoszeń mailowych, ponieważ trudniej jest rozmawiać o problemach, gdy oprawca jest tuż obok. Forma kontaktu drogą mailową jest bezpieczniejsza.

Dlatego konieczne jest, by w sytuacji kwarantanny umożliwić osobom doświadczającym przemocy szybki kontakt z najbliższą jednostką policji inną drogą niż kontakt telefoniczny przez numery alarmowe 112 i 997. Jak wskazujemy wyżej, w warunkach izolacji domowej, a więc przebywania w jednym, zamkniętym pomieszczeniu z oprawcą, bezpieczne wezwanie pomocy przez telefon często nie jest możliwe.

Proponujemy utworzenie systemu „pomoc na jeden klik”, czyli umieszczenie na stronie Komendy Głównej Policji (http://www.policja.pl/) w widocznym miejscu zakładki zawierającej spis adresów e-mail poszczególnych jednostek policji do zgłoszeń przemocy domowej (wedle czytelnego wzoru np. stopprzemocy.katowice@policja.gov.pl).

Postulujemy również, by wiadomości wysłane na te adresy trafiały jednocześnie do dyżurnych, a nie dzielnicowych, którzy dużą część  służby spędzają w terenie. Zwiększy to skuteczność i szybkość reakcji.

Jednocześnie pragniemy podkreślić, że w tym momencie na stronach WWW Polskiej Policji nie istnieje prosta i szybka droga kontaktu z najbliższym oddziałem policji, czy to poprzez e-mail, czy przez SMS:

  • Zakładka „e-usługi” sprowadza się do możliwości videoczatu lub rozmowy z policją, co, jak wspominamy wyżej, często jest niewykonalne dla osób doświadczających przemocy w przypadku przebywania w jednej przestrzeni z oprawcą.
  • Zakładka „Koordynatorzy ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie” nie spełnia funkcji szybkiego reagowania, gdyż lista adresów e-mail nie jest umieszczona w widocznym miejscu. Konieczność szukania informacji dla osoby doświadczającej przemocy  generuje dodatkowy stres i pochłania bezcenny czas na podjęcie interwencji.
  • Aplikacja "Moja Komenda" jest wciąż mało popularnym narzędziem, która dodatkowo wymaga szeregu działań (pobranie, instalacja, kontakt z dzielnicowym danej komendy). Wydłuża to czas zgłoszenia i opóźnia szybkość reakcji.


Powołując się na powyższe argumenty, a także na apel Rzecznika Praw Obywatelskich z dnia 30.03.2020 (https://www.rpo.gov.pl/pl/content/osoby-doswiadczajace-przemocy-domowej-znalazly-sie-w-sytuacji-zagrozenia-zycia), raz jeszcze apelujemy do Komendanta Głównego Policji gen. insp. dr Jarosława Szymczyka i do Komendantów Wojewódzkich o jak najszybsze utworzenie zakładki "pomoc na jeden klik" według zaproponowanego przez Fundację HumanDoc wzoru.

Z poważaniem
Urszula Martyniszyn
Przewodnicząca Zarządu
Fundacja HumanDoc
Opublikowane (Aktualizacja )