Aby korzystać z tej funkcji, zmień ustawienia plików cookie .
Kliknij opcję „Zezwalaj Na Wszystkie” albo włącz akceptowanie „Reklamowe Pliki Cookies” .
Kontynuując, akceptujesz naszą Politykę prywatności , która chroni Twoje dane i wyjaśnia, w jaki sposób są wykorzystywane.
Rozumiem
KARTA PSYCHOZDROWOTNA - dofinansownie leczenia chorób psychicznych i zaburzeń odżywiania.

KARTA PSYCHOZDROWOTNA - dofinansownie leczenia chorób psychicznych i zaburzeń odżywiania.

1 podpisało. Niech będzie nas
50 podpisało

Zamknij

Potwierdź swój podpis

,
Kontynuując, wyrażasz zgodę na otrzymywanie wiadomości e-mail od Avaaz. Nasza Polityka prywatności chroni Twoje dane i wyjaśnia, w jaki sposób możemy ich używać. W każdej chwili możesz anulować subskrypcję. Jeśli mieszkasz w USA i nie masz ukończonych 13 lat lub mieszkasz w innym kraju i nie masz ukończonych 16 lat, uzyskaj najpierw zgodę rodzica lub opiekuna, zanim przejdziesz dalej.
Tę petycję utworzył/a Agata B.. Petycja nie musi odzwierciedlać poglądów społeczności Avaaz.
Agata B.
kieruje swoją petycję do:
Ministerstwo Zdrowia
🔥 UWAGA! Wstęp będzie bardzo poruszający, ale niektórym może wydać się zbyt nudny. Jeśli więc interesują Cię wyłącznie konkrety - przejdź proszę do środka tekstu. Zaczynamy…

🙏🏻 ŻYCIE.
To najwyższa wartość w hierarchii wszystkich ludzi na całym świecie. Dlaczego więc niektórzy starają się odebrać przywilej kroczenia po tej planecie? Dlaczego pragną pozbawić się cudownych chwil w gronie najbliższych? Możliwości spełniania marzeń? Kontaktu z drugim człowiekiem? Czy po prostu czerpania przyjemności z każdego kęsa pysznego pożywienia? 😟

Nie potrafię jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania, bo sama wiem, jak zniekształconą perspektywę patrzenia na świat potrafią wprowadzić choroby psychiczne. Są one jednak nadal marginalizowane . Stanowią temat tabu i chociaż zmaga się z nimi coraz większą liczba osób - większość ukrywa swoje problemy. 😮

Jestem pewna, że wszyscy chorujący zgodzą się ze mną, że aby całkowicie wyleczyć się z choroby psychicznej czy zaburzeń odżywiania, i tym samym zniwelować wszelkie ich skutki - trzeba być niemiłosiernie bogatym. Rodzą się zatem pytania - jak osoba zmagająca się z takimi problemami, może myśleć o zarabianiu pieniędzy? Czy to nie pogłębi jeszcze bardziej tragizmu sytuacji, w jakiej się znajduje? Czy nie straci nadziei na wyleczenie? I przede wszystkim - czy nie skończy się to dla niej śmiercią? Tak. To jest bolesna, gorzka prawda , którą możemy zobrazować w najlepszy sposób na przykładzie anoreksji. Jest ona bowiem chorobą śmiertelną, obarczoną największym współczynnikiem zgonów… Dlatego też ważna jest świadomość, że czas pełni w tym przypadku najważniejszą rolę.

‼️ TAK. CZAS. Zatem nie możemy pozwolić sobie na czekanie półtora roku w kolejce do lekarza na NFZ. I ten okres nie jest wyjęty z kapelusza, a stanowi fakt, o którym poinformowana zostałam w momencie, w którym nasilały się u mnie stany depresyjne i myśli samobójcze… ⚠️

⁉️ Nasuwa się zatem pytanie… „ CO ROBIĆ? ” — a ja znam na nie odpowiedź!

Mam plan, który opracowywałam przez bardzo długi czas. Jego realizacja nie jest skomplikowana, gdyż cały projekt jest już gotowy … Poniżej przedstawiłam go na podstawie wymyślonego przykładu , w punktach , aby jak najbardziej precyzyjnie zobrazować to, o czym piszę. Przeczytajcie i sami oceńcie…

1. Klara zmaga się z zaburzeniami odżywiania. Jeszcze nie zdaje sobie z tego sprawy, ale wzbudziła zainteresowanie członków klasy, nauczycieli, rodziców, babci, dziadka, kuzynki. Nie podoba się sobie we własnym ciele i postanowiła „ wziąć sprawy w swoje ręce ”. Przeczytała na pierwszym lepszym portalu internetowym o wątpliwym pochodzeniu informację na temat „ Diety CUD ”, która odmieni jej życie. Ta dieta polega przede wszystkim na ograniczeniu glutenu, węglowodanów, tłuszczy, białka, witamin, składników mineralnych. Czyli co? Czyli przestaje jeść i skrupulatnie liczy każdą kalorię. Niknie w oczach, nie ma siły na wstanie z łóżka, a w konsekwencji niedostarczania organizmowi pożywienia, pojawia się u niej depresja.

2. Mama Klary postanawia skonsultować ją z lekarzem. Idą więc razem na wizytę, podczas której lekarz zaniepokojony jest stanem psychicznym dziewczyny. Jest jednak zadowolony, gdyż upatruję nadzieję na zdrowie w posłaniu Klarci na terapię. Ma możliwość to zrobić, gdyż prawo wymaga od niego założenia w specjalistycznym systemie komputerowym założenia karty, dzięki której dziewczyna nie będzie zmuszona czekać długo w kolejce i od razu otrzyma specjalistyczną pomoc.

3. Karta psychozdrowotna uprawnia Klarę do skorzystania z dwóch opcji: skorzystania z prywatnej opieki zdrowotnej lub publicznej. Pierwsza z nich nie będzie jednak kosztowała tak dużo, jak wcześniej, ponieważ dzięki założonej Karcie, pacjentce będzie przysługiwało 50% zniżki. Może jednak skorzystać z drugiej opcji - opieki publicznej - która będzie darmowa, jednak może wymagać dłuższego czasu spędzonego w kolejce.

4. Klara uczęszczała nie tylko na terapię oraz konsultacje psychodietetyczne, ale również na kontrolne badania krwi, USG tarczycy oraz wiele innego rodzaju diagnostyki, zalecane przez lekarza rodzinnego.

5. Dzięki pomocy państwa, Klara oraz jej bliscy otrzymali światło w tunelu. Poczuli się zaopiekowani i są wdzięczni Ministerstwu Zdrowia za wsparcie.

6. Klarcia wyzdrowiała. Wszystko skończyło się pomyślnie dzięki refundacji oraz własnej pracy ze specjalistami.

‼️ TO WSZYSTKO. Rozwiązanie jest prostsze, niż mogłoby nam się wydawać. 📣

🤔 POZOSTAJĄ JESZCZE KLUCZOWE PYTANIA! ⚠️


1. KOMU PRZYSŁUGUJE KARTA PSYCHOZDROWOTNA?

  • Wszystkim osobom, podlegającym NFZ, zmagającym się ze wszelkiego rodzaju zaburzeniami natury psychicznej. Niezależnie od płci, wieku, nazwiska.

2. DO CZEGO UPRAWNIA KARTA PSYCHOZDROWOTNA?

  • Do regularnych wizyt u psychologów, psychodietetyków, psychiatrów, a także lekarzy niezbędnych w leczeniu skutków zaburzeń psychicznych (np. Endokrynologów, kardiologów, ginekologów itp.)

3. KTO JEST AUTOREM TEGO POMYSŁU?

  • Agata Borkowska, którą poznać możecie jako aktywistkę, walczącą o prawa osób chorujących na zaburzenia odżywiania. Więcej informacji na jej temat dostępnych jest na Instagramie o nazwie: ana.nimowa

4. JAK PRZYCZYNIĆ SIĘ DO WPROWADZENIA KARTY W ŻYCIE?

  • To jest najprostsze pytanie! — PODPISZ TĘ PETYCJĘ, a następnie podziel się linkiem ze swoimi bliskimi. 📝

WYSTARCZY TEGO CIERPIENIA! 💔
Opublikowane (Aktualizacja )