Aby korzystać z tej funkcji, zmień ustawienia plików cookie .
Kliknij opcję „Zezwalaj Na Wszystkie” albo włącz akceptowanie „Reklamowe Pliki Cookies” .
Kontynuując, akceptujesz naszą Politykę prywatności , która chroni Twoje dane i wyjaśnia, w jaki sposób są wykorzystywane.
Rozumiem
Petycja została zamknięta
Nie zgadzamy się na likwidację Stacji Badawczej IP PAN oraz ponad 400 jeleniowatych!

Nie zgadzamy się na likwidację Stacji Badawczej IP PAN oraz ponad 400 jeleniowatych!

Petycja została zamknięta
50 podpisało

Marek B.
kieruje swoją petycję do:
Prezes Rady Ministrów oraz Minister Edukacji i Nauki
 Jako obywatele zaniepokojeni losem polskiej nauki i edukacji, zwracamy się do Panów z prośbą o podjęcie działań na rzecz ocalenia Stacji Badawczej Instytutu Parazytologii PAN w Kosewie (Mazury). Stacja Badawcza, w której mieszka ponad 400 zwierząt, jest jedyną w Polsce placówką badawczą zajmującą się hodowlą i badaniami nad trzema gatunkami jeleniowatych występujących w naszym kraju: jeleniami szlachetnymi, danielami europejskimi i jeleniami wschodnimi. Prowadzone tu badania parazytologiczne obejmują m.in.: pasożyty krwi oraz ich wektory takie jak kleszcze czy owady krwiopijne. Prowadzone są również badania dotyczące zachowań jeleniowatych oraz metod ich żywienia i zachowania ich dobrostanu.
Stacja Badawcza jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Mazur , która od 25 lat, corocznie przyciąga do siebie tysiące odwiedzających, dbając tym samym o rozwój całego Regionu oraz służy lokalnej społeczności, prowadząc zajęcia edukacyjne - Kosewo to miejsce gdzie młodzież szkolna i liczni turyści mogą z bliska zobaczyć te mało znane zwierzęta, dowiedzieć się wiele o ich biologii, ekologii i niezwykle ciekawych zwyczajach.
W Stacji Badawczej odbywają się praktyki studenckie m.in..: dla studentów
weterynarii, zootechniki, behawiorystyki oraz kierunków biologicznych. W ciągu 13 lat powstało tu ponad 50 prac magisterskich, inżynierskich, doktorskich i habilitacyjnych, a wyniki prowadzonych tu badań były opublikowane w formie ponad 85 publikacji naukowych, w tym w czasopismach wysoko punktowanych. Działalność naukowo-edukacyjna Stacji Badawczej oraz zwierzęta tam mieszkające są częścią naszego dziedzictwa przyrodniczego i
kulturowego.
Stacja Badawcza przyjmuje i daje schronienie również uratowanym dzikim
zwierzętom (jelenie, sarny czy łosie), takie jak Maja i Gucio - łosie z
Biebrzańskiego Parku Narodowego, czy ukochana przez wszystkich łania Gabrysia.
Pracownicy Stacji dzielą się zdobytym doświadczeniem z ratowania dzikich jeleniowatych w trakcie szkoleń pracowników ośrodków rehabilitacji dzikich zwierząt oraz służą poradami telefonicznymi dla wszystkich, którzy potrzebują wskazówek jak zachować się w przypadku znalezienia młodych jeleniowatych.
Stacja Badawcza Instytutu Parazytologii PAN w Kosewie i zwierzęta tam
mieszkające, są zagrożone likwidacją wyłącznie z powodu zupełnie niezrozumiałej decyzji kierownictwa Polskiej Akademii Nauk o zaniechaniu prowadzonej tu dotychczas działalności naukowej i planowanej komercjalizacji tej placówki. Poprzednie władze Akademii planowały włączenie Stacji w strukturę Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.
To jedna z najlepszych w kraju placówek naukowych, merytorycznie zbieżna z profilem badań prowadzonych w Kosewie oraz stabilna finansowo. Rozwiązanie to gwarantowało dalszy rozwój Stacji, nie generowało też żadnych dodatkowych wydatków z budżetu. Nowe władze PAN postanowiły natomiast włączyć część Stacji Badawczej w Kosewie oraz zachować jedynie około 50 zwierząt (z ponad 400 ) w strukturę Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie.
Jest to zupełnie niezrozumiałe – profil działalności Ogrodu nie ma nic wspólnego z hodowlą zwierząt, a warunki jego finansowania są niepewne i całkowicie uzależnione od budżetu Kancelarii PAN. Dalsze utrzymanie Stacji Badawczej w Kosewie zależne byłoby więc wyłącznie od zdobycia dodatkowych środków z budżetu Państwa.
Jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki, ponad 400 zwierząt może stracić swój dom, a ich losy są nieznane, zaś sama Stacja Badawcza może zostać zamknięta już w tym roku. Najlepszym na to dowodem jest ogłoszenie, zamieszczone przez Akademię, informujące o zamiarze wyzbycia się do końca bieżącego roku praktycznie wszystkich zwierząt utrzymywanych w Kosewie.
Uważamy, że likwidacja Stacji Badawczej Instytutu Parazytologii PAN w Kosewie byłaby nie tylko stratą dla polskiej nauki, ale także dla społeczeństwa i środowiska naturalnego. W tej sytuacji zwracamy się do Szanownych Panów, jako osób sprawujących nadzór nad działalnością Polskiej Akademii Nauk, o podjęcie pilnej interwencji na rzecz ratowania Stacji Badawczej w Kosewie. Wierzymy, że dzięki tej pomocy placówka ta będzie mogła kontynuować swoją misję na rzecz rozwoju polskiej nauki i edukacji.
Opublikowane (Aktualizacja )