Aby korzystać z tej funkcji, zmień ustawienia plików cookie .
Kliknij opcję „Zezwalaj Na Wszystkie” albo włącz akceptowanie „Reklamowe Pliki Cookies” .
Kontynuując, akceptujesz naszą Politykę prywatności , która chroni Twoje dane i wyjaśnia, w jaki sposób są wykorzystywane.
Rozumiem
Obrońmy Big Walla - petycja o mediacje i uratowanie Centrum Wspinaczkowego

Obrońmy Big Walla - petycja o mediacje i uratowanie Centrum Wspinaczkowego

1 podpisało. Niech będzie nas
50 podpisało

Zamknij

Potwierdź swój podpis

,
Kontynuując, wyrażasz zgodę na otrzymywanie wiadomości e-mail od Avaaz. Nasza Polityka prywatności chroni Twoje dane i wyjaśnia, w jaki sposób możemy ich używać. W każdej chwili możesz anulować subskrypcję. Jeśli mieszkasz w USA i nie masz ukończonych 13 lat lub mieszkasz w innym kraju i nie masz ukończonych 16 lat, uzyskaj najpierw zgodę rodzica lub opiekuna, zanim przejdziesz dalej.
Tę petycję utworzył/a Piotr D.. Petycja nie musi odzwierciedlać poglądów społeczności Avaaz.
Piotr D.
kieruje swoją petycję do:
Prezydent Miasta Szczecin, Dyrektor Wydziału Sportu, Urząd Miasta Szczecin
PETYCJA w obronie szczecińskiej wspinaczki. Apel o zachowanie Centrum Wspinaczkowego Big Wall My wspinacze, przyjaciele i goście Centrum Wspinaczkowego Big Wall zwracamy się do Prezydenta Miasta i Gminy Szczecin z prośbą o podjęcie działań ratujących Centrum Wspinaczkowe Big Wall. Z wielkim niepokojem obserwujemy trwający spór pomiędzy Royss Group Sp. z o.o. a Centrum Handlowo-Usługowym Manhattan. Konflikt może skutkować zamknięciem jedynego centrum wspinaczkowego w województwie zachodniopomorskim. Dlatego prosimy Miasto Szczecin o mediację i interwencję.

Od 2018 roku obserwujemy, jak rośnie wspinaczkowa społeczność w Szczecinie. Z centrum wspinaczkowego Big Wall codziennie korzystają setki osób, które zarówno biorą udział w zorganizowanych zajęciach wspinaczkowych jak i korzystają z obiektu w sposób rekreacyjny. Wśród nich takie nazwiska jak Marcin „Yeti” Tomaszewski, jeden z najlepszych polskich wspinaczy wielkościanowych i zdobywca Złotego Czekana - najbardziej prestiżowej nagrody w dziedzinie alpinizmu czy Stanisław Piecuch, członek legendarnego alpinistycznego “Dream Team”, który dokonał serii najbardziej renomowanych przejść w historii polskiego alpinizmu. Big Wall jest ważnym ośrodkiem sportowym umożliwiającym trenowanie młodzieży startującej na ogólnopolskich zawodach wspinaczkowych i Pucharach Polski. Misją Big Walla jest propagowanie sportu rodzinnego i zachęcenie mieszkańców do aktywnego spędzania czasu. Big Wall realizuje program sportowy skierowany do uczniów szkół podstawowych i liceów mający na celu zachęcenie dzieci i młodzieży do zdrowego trybu życia. Regularnie gości szkoły ze Szczecina jak i dalszych miejscowości położonych w województwie zachodniopomorskim. Udostępnia swój obiekt w celach szkoleniowych zarówno Klubom Wysokogórskim, Straży Pożarnej jak i firmom prywatnym.

Likwidacja Centrum Wspinaczkowego Big Wall będzie stratą nie tylko dla środowiska górskiego, ale również dla mieszkańców Szczecina, którzy regularnie odwiedzają obiekt całymi rodzinami. Poza wartościami sportowymi BigWall odgrywa rolę lokalnego centrum społecznego. Współorganizuje półkolonie, zajęcia dla dzieci i młodzieży oraz zbiórki dobroczynne. Royss Group wspiera także akcje charytatywne. Współdziała między innymi z Fundacją START, rozpoczyna także współpracę z Fundacją Sprawne Wspinanie, która w całej Polsce realizuje projekt wspinaczki terapeutycznej dla osób z niepełnosprawnościami, zaburzeniami rozwojowymi oraz dla osób wymagających usprawnienia, które organizują darmowe zajęcia dla dzieci i młodzieży zagrożonych wykluczeniem lub będących w różnych formach pieczy zastępczej. Drzwi Big Walla są zawsze otwarte dla Ośrodków Szkolno Wychowawczych czy dla Świetlic środowiskowych.

Royss Group wynajmuje teren od Centrum Handlowo-Usługowego Manhattan, które to dzierżawi teren od Gminy Miasta Szczecin. Spółki te znalazły się w sporze prawnym, sąd pierwszej instancji nakazał opuszczenie wynajmowanego przez Royss Group terenu. Osoby zarządzające Big Wallem postanowiły odwołać się od tej decyzji do Sądu Apelacyjnego, który ponownie pochyli się nad sprawą już 06/12/2023.

Pisząc to pismo, chcemy zwrócić uwagę na ryzyko całkowitego zniknięcia przestrzeni do uprawiania wspinaczki z mapy Szczecina. Wspinaczka to sport, który każdego roku zyskuje coraz większa popularność. O randze i znaczeniu sportu może świadczyć, że od roku 2021 jest sportem olimpijskim. Istnieje ryzyko, że spośród dziesięciu największych miast w Polsce, Szczecin będzie jedyną stolicą regionu bez odpowiedniej przestrzeni do uprawiania wspinaczki. W miastach o porównywalnej liczbie mieszkańców takich jak Gdańsk, Poznań, Bydgoszcz lub Lublin zlokalizowane są co najmniej dwa centra wspinaczkowe.

Niezależnie od toczącego się sporu prawnego i wyroku sądu wierzymy, że w Szczecinie jest, i w dalszym ciągu będzie, miejsce zrzeszające miłośników wspinaczki i turystyki górskiej. Pomimo braku możliwości uprawiania sportu w naturalnym środowisku (skałki i góry), przez 5 lat działalności centrum wspinaczkowego udało się nam zbudować społeczność. BigWall to nie tylko arena aktywności fizycznej, ale przede wszystkim centrum naszej społeczności. Jest to miejsce naszej odskoczni i przestrzeń do spotkań, długich rozmów i wspólnego treningu, z którego korzystają osoby z najróżniejszych warstw społecznych. Teraz nasza społeczność jest zagrożona.

W związku z faktem, że działalność, będąca przedmiotem sporu, prowadzona jest na terenie, którego właścicielem jest Gmina Miasto Szczecin, a negatywne skutki likwidacji centrum wspinaczkowego dotkną lokalną społeczność, zwracamy się z prośbą o mediację. Dalsze funkcjonowanie BigWalla wpisuje się w przyjętą przez Radę Miasta Szczecin uchwałę o numerze LII989/06. Dokument za najważniejsze przyjmuje działania takie jak wspieranie instytucji i organizacji prowadzących działalność sportową i rekreacyjną oraz rozwój dyscyplin olimpijskich i paraolimpijskich. Mając należny szacunek do decyzji sądu, wierzymy, że Miasto Szczecin, poprzez swoje zaangażowanie i dbałość o rozwój sportowy mieszkańców, jest w stanie zażegnać konflikt oraz zagwarantować bezpieczeństwo lokalnej społeczności wspinaczkowo-turystycznej.

Opublikowane (Aktualizacja )