Aby korzystać z tej funkcji, zmień ustawienia plików cookie .
Kliknij opcję „Zezwalaj Na Wszystkie” albo włącz akceptowanie „Reklamowe Pliki Cookies” .
Kontynuując, akceptujesz naszą Politykę prywatności , która chroni Twoje dane i wyjaśnia, w jaki sposób są wykorzystywane.
Rozumiem
Apel do Prezydenta Olsztyna o usunięcie Pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej

Apel do Prezydenta Olsztyna o usunięcie Pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej

1 podpisało. Niech będzie nas
50 podpisało

Zamknij

Potwierdź swój podpis

,
Kontynuując, wyrażasz zgodę na otrzymywanie wiadomości e-mail od Avaaz. Nasza Polityka prywatności chroni Twoje dane i wyjaśnia, w jaki sposób możemy ich używać. W każdej chwili możesz anulować subskrypcję. Jeśli mieszkasz w USA i nie masz ukończonych 13 lat lub mieszkasz w innym kraju i nie masz ukończonych 16 lat, uzyskaj najpierw zgodę rodzica lub opiekuna, zanim przejdziesz dalej.
Tę petycję utworzył/a Adam S.. Petycja nie musi odzwierciedlać poglądów społeczności Avaaz.
Adam S.
kieruje swoją petycję do:
Prezydent Olsztyna Robert Szewczyk
Apel do Prezydenta Olsztyna o usunięcie Pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej: „Ten wrzód trzeba przeciąć!”

Kontrowersje jakie budzi od lat w naszym mieście Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej, powstały na zamówienie ówczesnego wojewody Mieczysława Moczara nie trzeba przypominać.

Po tym jak udało się wykreślić pomnik z Rejestru zabytków, pojawiła się także realna szansa na usunięcie go z centrum Olsztyna.

Niestety, na drodze stanął Prezydent Piotr Grzymowicz, którego zacięcie i pomysłowość w walce o zachowanie Szubienic przejdą do historii naszego miasta, także za sprawą uznania ze strony rosyjskiej agencji TASS, a więc pośrednio Władimira Putina.

Długa batalia doprowadziła do decyzji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który nie pozostawił suchej nitki na argumentacji Prezydenta Grzymowicza.

Jednocześnie orzekając, że na mocy tak zwanej ustawy lustracyjnej, pomnik propaguje ustrój totalitarny. Odpowiedź Grzymowicza - Wniosek do prezydenta Olsztyna Właściciel Szubienic

Sprawa na skutek odwołania Prezydenta Grzymowicza ma być rozpatrywana przez Naczelny Sąd Administracyjny.

Jest bardzo prawdopodobne, że decyzja WSA zostanie podtrzymana, ale praktyka funkcjonowania NSA pokazuje, że na rozstrzygnięcie możemy czekać nawet kilka lat.

Dlatego zwracamy się do Pana o wycofanie skargi Prezydenta Grzymowicza, oraz podjęcie działań zmierzających do ostatecznego usunięcia Pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej z centrum Olsztyna.

Uważamy, że w tak ważnej dla społeczności lokalnej sprawie, kiedy chodzi o nasz stosunek do historii, tradycji i tożsamości, wyręczanie się sądem jest nieprzynoszącą chluby ostatecznością.

To my powinniśmy wiedzieć: czy mamy jakiś dług wdzięczności wobec wyzwoleńczej armii Józefa Stalina, i jak to chcemy okazać jego ideowemu spadkobiercy Władimirowi Putinowi.

Pozostawienie w obecnym stanie Placu im. Ksawerego Dunikowskiego na kolejne lata, wraz z parkingiem i barierkami broniącym pomnika, urąga estetyce miasta i jego wizerunkowi.

To nie Sąd powinien dawać sygnał do godnego zagospodarowania tego ważnego miejsca, ale gospodarze miasta. wymiar nie... sprawiedliwości Szubienice – Pomnik wdzięczności za zniewolenie Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej jest ropiejącym wrzodem na organizmie naszego miasta!
Wstydliwym tym bardziej, im więcej mówimy o zagrożeniu ze strony Rosji i ropiejącym tym mocniej, im bardziej rośnie liczba rosyjskich zbrodni na Ukrainie.

Ten wrzód trzeba przeciąć! A wybór nowego Prezydenta Miasta jest ku temu najlepszą okazją.

Dlatego zwracamy się do Pana z apelem o wzięcie sprawy usunięcia Pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej w swoje ręce i możliwie rychłe doprowadzenie jej do pomyślnego końca.

To także apel do olsztyńskich radnych, o debatę w tej sprawie i zajęcie stanowiska. Liczymy także na głos parlamentarzystów z naszego regionu.
W sytuacji kiedy sankcje z powodu agresji na Ukrainę dotyczą nawet rosyjskich sportowców, a polscy politycy jednym głosem mówią o rosyjskim zagrożeniu dla Polski, obecność pomnika chwały sowieckiego oręża w centrum miasta wojewódzkiego to czysty surrealizm!

Dlatego naszym apelem zainteresujemy najważniejszych polityków państwa, z Prezydentem Andrzejem Dudą i Premierem Donaldem Tuskiem na czele.
Święta Warmia i Fundacja „Debata”

Opublikowane (Aktualizacja )