Aby korzystać z tej funkcji, zmień ustawienia plików cookie .
Kliknij opcję „Zezwalaj Na Wszystkie” albo włącz akceptowanie „Reklamowe Pliki Cookies” .
Kontynuując, akceptujesz naszą Politykę prywatności , która chroni Twoje dane i wyjaśnia, w jaki sposób są wykorzystywane.
Rozumiem
Nie chcemy elektrowni w sercu Gór Bystrzyckich

Nie chcemy elektrowni w sercu Gór Bystrzyckich

1 podpisało. Niech będzie nas
50 podpisało

Zamknij

Potwierdź swój podpis

,
Kontynuując, wyrażasz zgodę na otrzymywanie wiadomości e-mail od Avaaz. Nasza Polityka prywatności chroni Twoje dane i wyjaśnia, w jaki sposób możemy ich używać. W każdej chwili możesz anulować subskrypcję. Jeśli mieszkasz w USA i nie masz ukończonych 13 lat lub mieszkasz w innym kraju i nie masz ukończonych 16 lat, uzyskaj najpierw zgodę rodzica lub opiekuna, zanim przejdziesz dalej.
Tę petycję utworzył/a Dariusz M.. Petycja nie musi odzwierciedlać poglądów społeczności Avaaz.
Dariusz M.
kieruje swoją petycję do:
Prezydent RP Andrzej Duda, Anna Moskwa, Michał Dworczyk, Jarosław Obremski, Renata Surma
Jeśli przejmujesz się polską przyrodą, spędzasz czasem wakacje w Kotlinie Kłodzkiej, a może jesteś jej mieszkańcem, a także leży Ci na sercu to, jak wygląda nasz kraj, stań w obronie wyjątkowego kawałka Polski i podpisz tę petycję.

Ponad 50 lat temu w urokliwym zakątku Gór Bystrzyckich zaplanowano utworzenie elektrowni szczytowo-pompowej.
Projekt stworzyły jeszcze władze PRL-u. Elektrownia miała powstać w niewielkiej, pięknej wsi Młoty, w wyjątkowo cennym przyrodniczo obszarze Kotliny Kłodzkiej.
Projekt zakłada budowę dwóch zbiorników, które w wodę zasilić by miała rzeka Bystrzyca Łomnicka.

Właśnie przegłosowana przez Sejm RP specustawa o budowie elektrowni szczytowo-pompowych znacząco upraszcza proces decyzyjny, umożliwiając podjęcie decyzji o budowie elektrowni w Młotach bez analizy wpływu tejże na cenny ekosystem tego obszaru, a także na los mieszkańców i turystów korzystających z uroków tego unikatowego terenu.
Zgodnie z nową ustawą, mieszkańcy terenów przeznaczonych pod budowę elektrowni zostaną automatycznie wywłaszczeni , nawet jeśli okaże się, że projektu nie da się zrealizować.
Ziemia przejdzie na wieczysty użytek inwestora, który nie ma obowiązku doprowadzić budowy elektrowni do skutku.

Cała wieś znajdzie się pod wodą i zostanie dolnym zbiornikiem elektrowni, zaś dolinę przetnie zapora o wysokości 80 metrów i 240 metrów rozpiętości. Zalesiony czubek góry Zamkowa Kopa zostanie ścięty i zastąpiony betonowym, górnym zbiornikiem.

Słabo skomunikowana wieś w środku gór nie jest odpowiednim miejscem do realizacji tak dużej inwestycji, zaś stosunki wodne na tym obszarze znacząco się zmieniły.
Rzeki wysychają, w okolicznych studniach brakuje często wody, a władze nie przygotowują nowych analiz hydrologicznych. Mieszkańcy tych terenów, a nawet uwrażliwieni na zmiany klimatyczne turyści, już dawno zauważyli, że w ciągu ostatnich 10 lat zasoby wodne rzeki Bystrzyca Łomnicka znacząco się zmniejszyły .
Wiele gospodarstw cierpi z powodu wysychających latem studni, nowopowstające w tej okolicy obiekty, często znacznych rozmiarów, wiercą coraz głębsze studnie. Szacuje się, że planowany zbiornik elektrowni miałby się napełniać przez kilka lat.

Akwen wpłynie też dodatkowo na zmianę mikroklimatu w promieniu 5-10 km , latem ochładzając, a zimą podnosząc temperaturę w okolicy.Niewykluczone, że ucierpi położony w tej okolicy popularny kurort narciarski Zieleniec - wyższe temperatury mogą negatywnie wpłynąć na ilość śniegu.

Elektrownie szczytowo-pompowe to bez wątpienia ważny element bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju.
Dlaczego jednak mają powstawać na tak unikatowych, cennych przyrodniczo obszarach, w oparciu o niezaktualizowane projekty sprzed kilkudziesięciu lat?

Pomóż chronić Kotlinę Kłodzką, podpisując się pod naszym apelem o przeniesienie tej inwestycji na inny teren!

Niżej znajdziesz więcej informacji na temat skutków, jakie będzie mieć elektrownia w Młotach, a także linki do dodatkowych materiałów i źródeł.
Z całego serca dziękujemy Ci za wsparcie!
Członkowie Stowarzyszenia Niezatapialna Wioska Młoty.

Elektrownia w Młotach:
  • zniszczy nieodwracalnie naturalne środowisko Gór Bystrzyckich , w tym dwa obszary objęte programem Natura 2000: Dolina Bystrzycy Łomnickiej oraz Sztolnia w Młotach. Znikną  unikatowe buczyny, jaworzyny i górskie łąki pełne storczyków , a wraz z nimi będące pod ochroną: pliszki górskie, pluszcze, mopki zachodnie i wilcza rodzina , która ostatnio zamieszkała na tych terenach.
  • pozbawi mieszkańców wsi Młoty domów , którzy od 50. lat żyją w zawieszeniu, nie chcąc porzucić swoich rodzinnych i pełnych historii domów. Domów, z których większość  pochodzi z XIX w. i jest wpisana w rejestr zabytków. Uchwalona w Sejmie specustawa umożliwia bezprecedensowe wywłaszczenia bez konsultacji z mieszkańcami, oferując im znikomą rekompensatę.
  • zniszczy krajobraz Kotliny Kłodzkiej - wieś Młoty oddalona jest o 80 kilometrów od najbliższego węzła o mocy 400kV, co wymusza wybudowanie najwyższych linii napięcia ze słupami o wysokości ponad 50 metrów z pasem ochronnym o szerokości 130 metrów od Młotów, przez Ząbkowice Śląskie aż do Świebodzic. Wszystko znajdujące się na trasie tego korytarza - lasy, budynki - zniknie.
  • zaburzy stosunki wodne na całym obszarze  - rzeka mająca zasilać zbiorniki elektrowni z roku na rok wysycha, w tym momencie jest zaledwie potokiem. Przekierowanie rzeki do zasilania dolnego zbiornika elektrowni (które potrwa około 8 lat), budowa tamy i tworzenie odwiertów głębinowych będzie miało fatalne skutki na wodę na całym obszarze gminy Bystrzyca Kłodzka, powodując susze i lokalne podtopienia.
  • zmieni lokalny mikroklimat, wpływając na zaleganie pokrywy śniegu, bardzo ważnej dla sąsiadujących ośrodków narciarskich: Spalona, Orlické Záhoří i Zieleniec, które każdej zimy przyciągają tysiące turystów

NIE ZGADZAMY SIĘ NA:
  • pozbawienie nas domów
  • zniszczenie unikalnego ekosystemu Gór Bystrzyckich, obejmującego chronione gatunki
  • pozbawienie nas dostępu do wody
  • zniszczenie krajobrazu Kotliny Kłodzkiej
Elektrownie szczytowo-pompowe mogą być realizowane w miejscach mniej cennych przyrodniczo (np. w nieczynnych kopalniach węgla kamiennego), lepiej skomunikowanych i zasobnych w większą ilość wody.
Wieś Młoty nie spełnia żadnego z tych warunków.


Dodatkowe materiały:
  1. Stanowisko Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA wobec projektu budowy Elektrowni Szczytowo Pompowej (ESP) Młoty w Górach Bystrzyckich: https://mloty.org/wp-content/uploads/2023/03/Stanowisko-EKO-UNIA-ESP-Mloty-2-3.23-wersja-II.pdf
  2. Strona stowarzyszenia Niezatapialna Wioska Młoty: http://mloty.org/

Źródła:
  1. Natura 2000 Dolina Bystrzycy Łomnickiej: http://www.obszary.natura2000.pl/index.php?dzial=2&kat=9&art=110
  2. Natura 2000 Sztolnia w Młotach: http://www.obszary.natura2000.pl/index.php?dzial=2&kat=9&art=54
  3. Rejestr zabytków dla wsi Młoty: https://wosoz.ibip.wroc.pl/public/?id=92696 (powiat Kłodzki, gmina Bystrzyca Kłodzka, miejscowość Młoty)
  4. Specustwa o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowych oraz inwestycji towarzyszących: http://orka.sejm.gov.pl/proc9.nsf/ustawy/3070_u.htm
  5. Planowany przebieg linii przesyłowej: https://mloty.org/wp-content/uploads/2023/03/Raport_Rola_elektrowni_szczytowo-pompowych-1.pdf (strona 44)
  6. Negatywny wpływ na stosunki wodne: https://mloty.org/wp-content/uploads/2023/03/Raport_Rola_elektrowni_szczytowo-pompowych-1.pdf?fbclid=IwAR2Vcqj5qRxWgDFJNVNHCKjoZxSd7fWV5tMQWUyRDHh1gZ-91ZcCOVtHVWw (strony 49-52)

Opublikowane (Aktualizacja )