Aby korzystać z tej funkcji, zmień ustawienia plików cookie .
Kliknij opcję „Zezwalaj Na Wszystkie” albo włącz akceptowanie „Reklamowe Pliki Cookies” .
Kontynuując, akceptujesz naszą Politykę prywatności , która chroni Twoje dane i wyjaśnia, w jaki sposób są wykorzystywane.
Rozumiem
Pozwólcie godnie żyć !

Pozwólcie godnie żyć !

1 podpisało. Niech będzie nas
50 podpisało

Zamknij

Potwierdź swój podpis

,
Kontynuując, wyrażasz zgodę na otrzymywanie wiadomości e-mail od Avaaz. Nasza Polityka prywatności chroni Twoje dane i wyjaśnia, w jaki sposób możemy ich używać. W każdej chwili możesz anulować subskrypcję. Jeśli mieszkasz w USA i nie masz ukończonych 13 lat lub mieszkasz w innym kraju i nie masz ukończonych 16 lat, uzyskaj najpierw zgodę rodzica lub opiekuna, zanim przejdziesz dalej.
Tę petycję utworzył/a Olga L.. Petycja nie musi odzwierciedlać poglądów społeczności Avaaz.
Olga L.
kieruje swoją petycję do:
Prezydent RP - Andrzej Duda
7 lipca 2023 roku sejm przyjął Ustawę o świadczeniu wspierającym. To pierwsza ustawa uchwalona w Polsce, która dostrzega potrzebę zindywidualizowania wsparcia finansowego wprost do osób z niepełnosprawnościami i oddzielenia dwóch odrębnych bytów - OzN i opiekuna/ki. Podmiotowość to klucz do zdrowego społeczeństwa!
Ustawa daje szansę na łączenie pracy z pobieraniem świadczenia pielęgnacyjnego opiekunkim/on dzieci z niepełnosprawnościami, często matkom które są wykształcone, a z powodu niepełnosprawności ich dzieci odmawia się im prawa do pracy. Pracy, która nie tylko daję możliwości poprawienia finansów rodziny, w której jest dziecko/dzieci z niepełnosprawnościami, ale jest też możliwością wyrwania się od codzienności. Pozwala na normalność i brak wykluczenia, na wypełnienie innej niż opiekuńcza roli społecznej.
Matki i ojcowie, którzy chcą legalnie zarabiać, odprowadzać podatki, tworzyć miejsca pracy i opłacać terapie swoim bliskim w końcu będą mogli to robić.
Ustawa otwiera też drogę do niezależnego życia osobom z niepełnosprawnościami.Osób które choć są w wieku 20, 30, czy 40 lat nie mogą myśleć o niezależności bo mimo ciężkiej choroby nie należy się im dodatkowe wsparcie dla nich samych. Ustawa o świadczeniu wspierającym w końcu ich dostrzega. Widzi także osoby samotne, które mimo niepełnosprawności walczą każdego dnia, aby móc żyć godnie. Świadczenie wspierające to na ten moment najbardziej sensowne rozwiązanie i choć nie jest doskonała, otwiera możliwości nowelizacyjne, z których będziemy chcieli skorzystać.

Co musi się stać, aby tak było?Jest jeden warunek - podpis prezydenta pod ustawą. Potrzebujemy Twojego głosu, aby tak się stało!
Opublikowane (Aktualizacja )