Aby korzystać z tej funkcji, zmień ustawienia plików cookie .
Kliknij opcję „Zezwalaj Na Wszystkie” albo włącz akceptowanie „Reklamowe Pliki Cookies” .
Kontynuując, akceptujesz naszą Politykę prywatności , która chroni Twoje dane i wyjaśnia, w jaki sposób są wykorzystywane.
Rozumiem
Zakaz spowiedzi dla dzieci poniżej 16 roku życia.

Zakaz spowiedzi dla dzieci poniżej 16 roku życia.

1 podpisało. Niech będzie nas
50 podpisało

Zamknij

Potwierdź swój podpis

,
Kontynuując, wyrażasz zgodę na otrzymywanie wiadomości e-mail od Avaaz. Nasza Polityka prywatności chroni Twoje dane i wyjaśnia, w jaki sposób możemy ich używać. W każdej chwili możesz anulować subskrypcję. Jeśli mieszkasz w USA i nie masz ukończonych 13 lat lub mieszkasz w innym kraju i nie masz ukończonych 16 lat, uzyskaj najpierw zgodę rodzica lub opiekuna, zanim przejdziesz dalej.
Tę petycję utworzył/a Rafał B.. Petycja nie musi odzwierciedlać poglądów społeczności Avaaz.
Rafał B.
kieruje swoją petycję do:
Sejm RP

Spowiedź jest ingerencją w intymny świat dziecka, prowadzoną z wymogiem mówienia „całej prawdy” pod groźbą boskiej kary. Spowiednikami są ludzie, którzy nie mają odpowiedniego przygotowania psychologicznego. Psycholodzy dziecięcy ostrzegają, że spowiedź może być formą psychicznej przemocy.

Spowiedź przedwcześnie konfrontuje dzieci ze światem „dobra i zła”, gdy nie mają jeszcze w pełni rozwiniętych możliwości rozumienia swoich działań. Spowiedź bywa także polem nadużyć seksualnych i molestowania psychicznego. Dlatego uważamy, że spowiadania dzieci i młodzieży przed 16. rokiem życia należy zakazać.

Apel kierujemy do Sejmu RP. Domagamy się inicjatywy ustawodawczej, która zakazywałaby procederu spowiadania nieletnich poniżej 16 roku życia.

Uzasadnienie:

1. Dzieci nie są psychicznie gotowe na zmierzenie się z wymaganiami spowiedzi. Nie mają świadomości „grzechu”, winy, odpowiedzialności za własne działania.

2. Spowiedź buduje nieprawdziwy obraz świata jako pola walki demonów z aniołami o duszę dziecka, wprowadza fałszywe pojęcia grzechu, kuszenia, zbawienia, potępienia – wiąże się z dydaktyką strachu i piekła.

3. Spowiedź bywa polem do nadużyć ze strony osób dorosłych – księży – na nieletnich – dzieciach.

3. Doświadczenie spowiedzi jest doświadczeniem upokorzenia, strachu, przymusu w imię najwyższych autorytetów: Boga i Kościoła. Odbywa się w postawie klęczącej, w przymusie mówienia wszystkiego, wyznawania intymnych tajemnic.

4. Wspomnienia wielu osób dorosłych pokazują, że pamiętają one pierwszą spowiedź jako doświadczenie traumatyczne, paskudne, którego nie chciały, a przed którym nie potrafiły się obronić – gdyż oczekiwał tego od nich ksiądz i rodzice.

5. Spowiedź nie ma żadnego waloru terapeutycznego, a może prowadzić do wytworzenia głębokiego poczucia winy, skojarzenia seksualności z grzechem, brudem, a własnego ciała z polem demonicznym – z czymś odrażającym.

6. Spowiedź jest elementem wychowania do posłuszeństwa, sposobem na łamanie społecznych barier dziecka, co może prowadzić do emocjonalnego uzależnienia od instytucji Kościoła i wytworzenia postawy ofiary.

7. Spowiedź na ucho w ciemnym konfesjonale nie ma nawet uzasadnienia religijnego. Jest zachowaniem wynikającym z niedobrej tradycji, a nie zaleceń Ewangelii.

Opublikowane (Aktualizacja )