Aby korzystać z tej funkcji, zmień ustawienia plików cookie .
Kliknij opcję „Zezwalaj Na Wszystkie” albo włącz akceptowanie „Reklamowe Pliki Cookies” .
Kontynuując, akceptujesz naszą Politykę prywatności , która chroni Twoje dane i wyjaśnia, w jaki sposób są wykorzystywane.
Rozumiem

Wesprzyjmy Filipiny

Do delegatów na szczycie klimatycznym w Warszawie:

Mega tajfun Haiyan to klimatyczny koszmar – zanieczyszczenie dwutlenkiem węgla powoduje coraz częstsze i intensywniejsze burze, które są zabójcze dla słabszych społeczności. Nowe realia wymagają nowej polityki. Zwracam się do Państwa, abyście położyli kres smutnej tradycji ociągania się w realizacji zapewnień o redukcji zanieczyszczeń i łamania obietnic o pomocy finansowej. Musimy przyjąć nową sytuację klimatyczną do wiadomości i stworzyć nowy system, który pomoże nam ocenić zagrożenia i radzić sobie ze stratami, których nie możemy zniwelować. Wzywam Państwa do okazania solidarności z Filipińczykami i postawienia znaczących kroków naprzód w tych dziedzinach w czasie szczytu klimatycznego w Warszawie.

Wpisz swój adres e-mail:
Kontynuując, wyrażasz zgodę na otrzymywanie e-maili od Avaaz. Nasza Polityka prywatności chroni Twoje dane i wyjaśnia, w jaki sposób są wykorzystywane. W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji.

Ostatnio podpisali

Wesprzyjmy Filipiny

Drodzy przyjaciele,

W miniony weekend mega tajfun Haiyan uderzył w moje miasto rodzinne. Dewastacja kraju ma tak zastraszające rozmiary, że ledwo znajduję słowa, by opisać, co czuję na myśl o stratach i zniszczeniach, jakich doznaliśmy.

Dwa dni obawiałem się o los moich najbliższych. Lecz kiedy wreszcie udało mi się skontaktować z bratem, przepełniła mnie nowa siła, ale też wielki smutek. Mój brat przeżył katastrofę i przez kilka ostatnich dni pomagał zbierać ciała zmarłych. Jest głodny i wycieńczony, ponieważ dostawy jedzenia z trudem docierają do rejonów najbardziej dotkniętych kataklizmem.

Sytuacja ta to nie tylko kolosalne wyzwanie dla pomocy humanitarnej, ale także chwila, by nareszcie spojrzeć prawdzie w oczy: ta mega burza nie była tylko kolejną klęską żywiołową – ten tajfun był silniejszy i bardziej śmiercionośny z powodu wywołanych przez ludzi zmian klimatu. Zbyt długo kraje, które dysponują największymi środkami, by dokonać zmian i jednocześnie ponoszące największą odpowiedzialność za problem, uchylają się od swego obowiązku redukcji zanieczyszczeń zgodnie z zaleceniami naukowców. Konsekwencje takiego zaniedbania to zmiana klimatu, ale przyszłość może przynieść dużo gorsze implikacje.

Dlatego podjąłem kroki nietypowe dla pracownika służby publicznej i z pominięciem standardowych kanałów napisałem petycję za pośrednictwem Avaaz. Zwracam się do członków Avaaz, aby pokazali swą solidarność z ludnością Filipin i wszystkimi ofiarami zmian klimatu na całym świecie. Nasz wspólny głos może skłonić przedstawicieli rządów zebranych na odbywającym się szczycie klimatycznym ONZ do ulepszenia mechanizmów kontrolujących zanieczyszczenia i udzielenia pomocy finansowej biedniejszym krajom.

Musimy zadać sobie pytanie, które zadecyduje o naszym przetrwaniu: czy ludzkość stanie na wysokości tego zadania? Nadal wierzę, że odpowiedź jest twierdząca. Podpisz petycję i przekaż ją wszystkim krewnym i przyjaciołom, a ja osobiście odczytam ją w czasie obrad.

Yeb Sano, Komisarz Filipin ds. środowiska i szef delegacji Filipin na szczycie klimatycznym w Warszawie

Powiadom znajomych