Wielkie banki i wielka elektrownia węglowa Rampal
Planowana w Bangladeszu elektrownia węglowa Rampal o mocy 1,320 MW, gdy powstanie, będzie sąsiadować z Regionem Sundarbans — największym na świecie lasem namorzynowym znajdującym się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Lasem, który jest domem dla wielu bezcennych gatunków zwierząt: tygrysa bengalskiego, delfinów, żółwi i wielu innych gatunków znajdujących się na skraju wyginięcia.
Wszystkie niezależne audyty projektu stwierdzają, że elektrownia będzie szkodzić środowisku (
Norway Council od Ethics
), naruszać prawa człowieka (
South Asians for Human Rights
), będzie też ekonomicznie nieodpowiedzialna i nieuzasadniona (
IEEFA
). UNESCO ma wydać raport podsumowujący misję rozpoznawczą, który
zgodnie z przeciekami medialnymi
ma rekomendować wycofanie inwestycji lub przeniesienie jej w inne miejsce.
Ze względu na negatywny efekt wizerunkowy związany z tą inwestycją,
największe transnarodowe banki
zdążyły już odmówić bezpośredniego finansowania projektu elektrowni Rampal.
Exim Bank of India postanowił mimo to
udzielić na ten cel pożyczki w wysokości 1,6 miliarda dolarów
. Stanowi to
70% niezbędnych funduszy
, bez których projekt nie może być realizowany.
Exim Bank może to zrobić, ponieważ jest w stanie
zebrać miliardy dolarów
dzięki emisji obligacji. Bez tych środków, bank nie miałby kapitału niezbędnego do finansowania tak wielkiej inwestycji. Budowa elektrowni Rampal będzie stanowić dużą część portfela kredytowego banku. IEEFA (Instytut Ekonomii Energetyki i Analizy Finansowej)
wylicza
:
“Na każdego inwestora posiadającego obligacje Exim Banku o wartości 100 dolarów, 8,7 dolara będzie zainwestowane w projekt Rampal, jeśli pożyczka w najbliższym czasie dojdzie do skutku.”
W tej kampanii
wzywamy wszystkie instytucje powiązane finansowo z Exim Bankiem, a zwłaszcza te, które deklarują, że kierują się zasadami zrównoważonego rozwoju, by — powołując się na własne polityki:
-
Zaapelowały do Exim Banku, by zrezygnował z finansowania elektrowni węglowej Rampal.
-
Zapowiedziały, że przypadku, gdy Exim Bank jednak udzieli finansowania, wstrzymają współpracę z oraz transakcje z tym bankiem.
W szczególności wzywamy:
JPMorgan Chase:
który znajduje się w gronie pięciu największych właścicieli obligacji Exim Banku i od wielu lat wspiera ten bank w emisji obligacji, włączając je w skład Indeksu Obligacji Rynków Wschodzących. Z tych powodów JPMorgan może wywrzeć ogromny wpływ na Exim Bank i sprawić, że ten wycofa się z projektu elektrowni Rampal, nie chcąc ryzykować utraty wsparcia ze strony tak znaczącego partnera. Inwestycja Rampal nie spełnia wymagań technologicznych, jakich
zgodnie ze swoimi politykami
JPMorgan oczekuje od inwestycji węglowych w krajach o niskich dochodach. Ponadto, JPMorgan na liście transakcji niedozwolonych wymienia te, które dotyczą
“wykorzystywania surowców naturalnych na terenach obiektów Światowego Dziedzictwa UNESCO.”
Wprawdzie planowana elektrownia nie wypełnia tego warunku, jednak finalny efekt inwestycji dla pobliskich obiektów wpisanych na listę UNESCO będzie tak samo niekorzystny. JPMorgan obecnie przygotowuje stanowisko w sprawie prowadzonej przez nas kampanii.
Deutsche Bank:
W sprawie dotyczącej terminala węglowego zlokalizowanego w pobliżu Wielkiej Rafy Koralowej, bank wydał
oświadczenie
:
“Deutsche Bank nie wspiera działań, jeśli nie ma jednoznacznej zgody przedstawicieli władz państwowych oraz UNESCO co do tego, że planowane działania nie będą stanowić znacznego zagrożenia dla obszarów o wyjątkowej wartości uniwersalnej.”
W przypadku elektrowni węglowej Rampal, rekomendacja UNESCO jest jasna, dlatego jeśli Deutsche Bank chce pozostać spójny w stosunku do wcześniejszych publicznych deklaracji, powinien wycofać się z inwestycji w Exim Bank. W odpowiedzi na nasze zapytanie, Deutsche Bank stwierdził, że monitoruje sytuację, jednak jest zbyt wcześnie, by podejmować jakiekolwiek decyzje.
Crédit Agricole:
Bank Crédit Agricole
właśnie zadeklarował, ze nie będzie inwestować w elektrownię Rampal
. Stanislas Pottier, Światowy Dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju stwierdził:
“Grupa bankowa Crédit Agricole nie planuje finansowania projektu elektrowni węglowej Rampal w Bangladeszu, biorąc pod uwagę nasze zasady oraz ryzyka związane z tym projektem.”
Mimo to, Crédit Agricole jest finansowo powiązany z tą inwestycją, powinien więc podjąć zdecydowane działania i zbyć swoje udziały w Exim Banku, o ile pożyczka dla elektrowni Rampal nie zostanie anulowana.
Allianz:
Allianz to zdecydowany prymus w swojej branży w kwestii
wycofywania się z inwestycji węglowych
i ulepszania swoich standardów zrównoważonego rozwoju.
Allianz deklaruje
, że
“chce być liderem w integrowaniu kwestii środowiskowych, społecznych oraz dobrego zarządzania w każdym ogniwie łańcucha wartości w procesie inwestycyjnym, oraz chce promować inwestowanie w firmy kierujące się podobnymi zasadami.”
Projekt Rampal, jeden z najbardziej ryzykownych projektów węglowych, jakie można sobie wyobrazić, może być pretekstem do tego, by Allianz w zdecydowany sposób zabrał głos i ostrzegł Exim Bank, zarówno prywatnie jak i publicznie, że konsekwencją dalszego wspierania tej inwestycji może być usunięcie obligacji Exim Banku z ich portfela inwestycyjnego. Gdy skontaktowaliśmy się z Allianz, usłyszeliśmy, że organizacja przygląda się swoim powiązaniom, i oczekuje stanowiska Exim Banku w tej sprawie.
Citibank, Standard Chartered, Bank of America Merrill Lynch:
Wszystkie te instytucje w ostatnim czasie pomagały Exim Bankowi zebrać miliony dolarów z emisji obligacji, dzięki którym bank może prowadzić akcję kredytową.
Citi stwierdza
, że
“kieruje się standardami, które wymagają, by klienci unikali lub ograniczali zagrożenia dla bioróżnorodności wynikające z prowadzonej przez nich działalności.”
Standard Chartered twierdzi
, że będzie
“dostarczał usługi finansowe tylko dla klientów - Banków Korporacyjnych, Instytucjonalnych, Komercyjnych i Biznesowych, które: nie wywierają znaczącego wpływu ani nie operują na obszarach Światowego Dziedzictwa UNESCO ani na terenach objętych Konwencją ramsarską, lub ta działalność nie skutkuje utratą bioróżnorodności.”
Bank of America Merrill Lynch ma w swojej ofercie zielony indeks obligacji, w skład którego wchodzi także Exim Bank, jednak wiele wskazuje na to, zielone obligacje wspierają np. kolejową infrastrukturę do transportu węgla. Wszystkie te banki są w stanie podjąć zdecydowane kroki, jeśli nie chcą, by inwestycja w elektrownię Rampal była kontynuowana.
Możliwości Exim Banku realizacji projektu, który spowoduje nieopisane szkody dla zagrożonych obszarów znajdujących się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, zależą w głównej mierze od tego, czy nabywcy obligacji oraz instytucje dostarczające usługi finansowe będą oczekiwać odpowiednich klauzul środowiskowych i społecznych dla swoich transakcji.
Bioróżnorodność naszej planety jest bezcenna — a Sundarbans — największy na świecie las namorzynowy, to unikalny ekosystem, którego wartości nie da się przeliczyć na jakiejkolwiek pieniądze. To nasz obowiązek, by zapewnić temu obszarowi ochronę — nie bez powodu stanowi on nasze Światowe Dziedzictwo. Stanowisko UNESCO jest jasne: finansowanie, jakiego chce udzielić Exim Bank, to w oczywisty sposób pogwałcenie podstawowych wartości. Wymienione wyżej banki, a także inne podmioty powiązane z Exim Bankiem, mogą postąpić w sposób odpowiedzialny i razem uchronić Sundarbans.
50 największych posiadaczy obligacji Exim Bank of India