Bu özelliği kullanmak için çerez ayarlarınızı güncelleyin.
'Tüm Izin' seçeneğini tıklayın veya 'Hedefleme Çerezleri' ni aktif hale getirin.
Devam ederek, Avaaz'ın verilerinizi nasıl kullanabileceğini ve güvenliğini nasıl sağladığını açıklayan Gizlilik Politikası nı kabul ediyorsunuz.
Anladım

Yardım

Dilekçendeki bilgileri doğrulamanın yolları

Neden doğruluk kontrolü yapmalıyım?

Dilekçe imzalamak bir güven meselesidir. O yüzden, Avaaz Topluluk Kampanyaları sayfasında sunulan tüm bilgilerin doğru ve gerçek olması bir şarttır. Bu şart dilekçeyi oluşturma işlemleri sırasında ve içerik standartlarımızda belirtilmektedir.

Dilekçenin doğruluk kontrolünü nasıl yapabilirsin

GÜVENİLİR KAYNAKLAR KULLAN

Dilekçende yer verdiğin her olgusal iddia için internetten güvenilir kaynaklar ara - örneğin resmi belgeler ve güvenilir medya organlarında yer alan haberler gibi. Saygın medya organlarında yer alan olgular anonim bir blogda, niş bir web sitesinde veya sosyal medya paylaşımlarında yer alan bilgilerden çok daha güvenilirdir. Bunun sebebi profesyonel medyanın güvenilirliğine önem vermesi ve bilgi doğrulamak için belirli prosedürleri bulunmasıdır.

GÖRÜŞLERE KARŞI OLGULAR

Olgu, gerçekliği doğrulanabilir ifadelerdir. Görüş ise birinin kanaatini veya inandıklarını dile getirilmesidir. Örneğin, “Bizim köyde, benim çok sevdiğim vişneli dondurmayı satan bir dükkan var” cümlesinde iki olgu ve bir görüş bulunuyor.

DOĞRULAYAMADIĞIN İDDİALARA YER VERME

Örneğin, eğer bu iddianı doğrulayabilecek bir kanıt yoksa “Yeni otoban inşaatı yüzünden bütün ayılar ölecek” demekten kaçının. Onun yerine, kendinizin veya başkalarının görüşüne dayanarak kaygını dile getir. Örneğin, ”Yaban Hayat Müdürlüğünden uzmanlar otobanın ayıların yaşam alanını ortadan ikiye böleceğini ve bu yüzden zorlu kış mevsiminde hareket kabiliyetlerini ve hayatta kalma şanslarını tehlikeye attığını söylüyor” diyebilirsin. Ya da, “Yeni otoban ayıların hayatlarını tehlikeye atabilir çünkü ayıların yemek bulmaları için hareket etmeleri gerekiyor.”

RESMİ KAYNAK BULAMADIN MI?

Eğer metnini destekleyecek herhangi bir resmi kaynak veya güvenilir medya haberi bulamadıysan, kendine bunun nedenini sor. Verdiğin bilginin doğruluğundan emin misin? Elinizde bu bilgiyi destekleyen kanıt var mı? Kaynakların konusunda olabildiğince şeffaf ol. Örneğin iddian, tanık olduğun bir şeye dayanıyorsa bunu açıkça ve tüm detaylarıyla anlat. Aksi için çok önemli bir sebebin yoksa, gerçek adını kullan (sitede yalnızca adın ve soyadının ilk harfi gözükecek).

Doğruluk kontrolü yapılmış bir dilekçe örneği:

El değmemiş Algarve kıyılarında petrol aramasına son!

Algarve muhteşem plajları, nefis yemekleri ve güzel havasıyla [1] milyonlarca kişiyi ağırlıyor [2]. Bu bölge geçimini turizmden sağlıyor [3], turizm ise çevrenin ve suların temiz olmasına bağlı.

ENI/Galp petrol şirketine, halkın iradesinin aksine hareket edilerek [4], çevre etki değerlendirme çalışması yapılmadan [5] yunusların ve balinaların göç rotası üzerinde sondaj yapma ruhsatı verildi [6]. Üstelik bu bölge yüksek deprem riski taşıyor [7].

Biz denizci bir halkız, petrol temizlikçisi değil. Burası potansiyel bir suç mahallidir - aynı Meksika Körfezi felaketi gibi - lütfen bunu durdurmamızaiçin yardım et!


BİLGİLER:
[1] Bu iddianın doğrulanmasına gerek yok çünkü bir olgu değil. Herhangi bir şeyi güzel, müthiş, doğru veya yanlış bulmamız bir görüş ifadesidir.

[2] Doğru: Algarve 2016 yılında 4 milyon turisti ağırladı.
https://en.wikipedia.org/wiki/Tourism_in_Portugal

[3] Doğru: Algarve’nin temel endüstrisi turizmdir:
https://ec.europa.eu/growth/tools-databases/regional-innovation-monitor/base-profile/algarve-region-portugal-0

[4] Yazar ‘nüfusun iradesi’ni temsilen konuştuğunu iddia edebilir mi? Bu durum için, evet: Çevre etki değerlendirme çalışmasının gerekli olup olmadığına dair halkın görüşü sorulmuştu. Bu istişarenin %100’ü, yani 42.000 kişi bu çalışmanın yapılması gerektiğini söylemesine rağmen çevre ajansı tarafından bu araştırma YAPILMADI:
https://www.dn.pt/lusa/interior/petroleo-lpn-indignada-subscreve-receios-de-plataforma-algarve-livre-de-petroleo-9352627.html

- Nihai rapor bu linkteki "Relatório de Consulta Pública" başlığından indirilebilir:
http://participa.pt/consulta.jsp?loadP=2160
- Resmi Algarve Turistik Bölge ajansı da etki değerlendirme çalışması olmadan sondaj yapılmasına itiraz etti:
https://www.dn.pt/lusa/interior/petroleo-avanco-do-furo-sem-estudo-poe-em-risco-habitantes-do-algarve---turismo-9351924.html
- Bölgedeki 16 şehirde sondaj izinleri protesto edildi:
https://www.dn.pt/lusa/interior/municipios-do-algarve-criticam-governo-e-pedem-fim-da-prospecao-de-petroleo-9110491.html

[5] Doğru: Hükümet çevre etki değerlendirmesi yapılmadan ruhsat verdi:
https://algarvedailynews.com/news/14246-no-environment-impact-assessment-needed-oil-drilling-to-go-ahead-off-aljezu

[6] Doğru: ENI/Galp Algarve kıyılarında sondaj yapma ruhsatı aldı:
http://www.theportugalnews.com/news/algarve-oil-drilling-approved/45624

[7] Doğru: Algarve ve Lizbon Portekiz’in en yüksek deprem riski bulunan bölgeleri:
http://www.theportugalnews.com/news/new-study-shows-algarve-and-lisbon-are-most-prone-to-earthquakes-as-small-tremor-hits-faro/40939