Bu özelliği kullanmak için çerez ayarlarınızı güncelleyin.
'Tüm Izin' seçeneğini tıklayın veya 'Hedefleme Çerezleri' ni aktif hale getirin.
Devam ederek, Avaaz'ın verilerinizi nasıl kullanabileceğini ve güvenliğini nasıl sağladığını açıklayan Gizlilik Politikası nı kabul ediyorsunuz.
Anladım

Yardım

Kampanyanı yaygınlaştırmak

Kampanyanı dünyayla paylaş

Çevrimiçi bir dilekçe hazırlamanın faydalarından biri de kısa sürede birçok insana duyurabilme olanağı sunması. Bunu yapmak çok basit -- kampanyandan ne kadar çok kişiye söz edersen, imzacı sayın da o kadar artacaktır. Arkadaşlarının birçok kez karşılarına çıkan bir şeye tepki verme ihtimali daha yüksek; o yüzden en sevdiğin yöntem yerine aşağıdaki araçların  tamamını kullan.

EN İYİ DOSTUN: E-POSTA

Kampanyanı insanlara duyurmanın en önemli yolu e-postalardır. Avaaz’ın başarısının belkemiği e-posta oluşturuyor -- yıllar içinde gördük ki, Avaaz kampanyasına imza verenler arasında, tanıdıkları birinden Avaaz kampanyasının e-posta aldıkları için imzalayanların sayısı çok daha fazla.  E-posta mesajıyla insanlara ulaşabilir ve 140 karakterle sınırlı kalmadan tüm öyküyü anlatabilirsin. Eğer aktif bir kampanyan varsa, başarılı bir e-posta mesajı yazma kılavuzunu kullanmak için tıkla ve sonra da tanıdığın herkese mesajını gönder.

SOSYAL AĞLARLA YAYGINLAŞTIR

Kampanyanı tanıdığın birçok kişiye duyurmanın en kolay yolu Facebook ve Twitter’dan paylaşmak olabilir. Twitter için -- muhatabının twitter mesajını görmesini sağlayacak bütün kullanıcı adlarını ekle ve benzer konularla ilgilenen kişilerin dikkatini çekecek popüler etiket veya TT’leri yaz. Mention ettiğin arkadaşına senden en az 10 misli takipçisinden mesajı retweetlemelerini istemesini söyle ;)

ONLINE SOHBETE KATIL

Çevrimiçi bilgi yaymanın birçok yolu var. Kampanyayı blog sayfandan duyur veya başka birinin blogunda misafir olarak yaz -- e-posta mesajından bile daha uzun yazabilirsin çünkü insanlar yazdığın metne bu konuda özellikle arama yaparak ulaşmış olacaklar. O yüzden dilediğin gibi yaz, link ver, tablo, resim, müzik.. ne eklemek istiyorsan ekle. Dilekçeni, üye olduğun bir derneğin websitesine de koyabilirsin. Ayrıca kampanyanın konusuyla bağlantılı bir haber görürsen, okur yorumları bölümüne dilekçenin linkini ekleyebilirsin; böylece haberi okuyanlar kampanya sayfanı ziyaret edebilir. Haberi yapan muhabir de senin kampanyandan haberdar olur.

OYALANIRKEN VERİMLİ OL

Hepimiz ara sıra yaparız -- sohbet programlarımızdaki arkadaş listemizde kim ne diyor diye bakınırız. Skype, Gchat, AIM gibi sohbet aplikasyonlarında, statü alanında kampanyanın linki vermek veya özel bir mesaj yazmak bu vakit öldüren arkadaşlarına yapacakları faydalı bir iş vermek için mükemmel bir fırsat olabilir.

FORUMLARDA VE E-POSTA LİSTELERİNDEKİ İLGİ ALANLARINI BUL

Kampanyanı yaygınlaştırırken yaşayacağın zorluklarından biri de ele aldığın konuyla ilgilenen kişilere ulaşabilmek. İnsanların ortak ilgi alanları etrafında buluştuğu yerlere ulaşırsan tekerleği yeniden icat etmek zorunda kalmazsın. Üyesi olduğun e-posta listelerini bir düşün (dernek, spor klübü, taraftar grubu, meslek odası gibi); veya listserv üstünden kampanya konunu araştır. Kişilerin belli bir konu hakkında tartıştıkları web forumları da aramak için doğru yerlerdir. Muhtemelen bu listelerdeki herkesi tanımıyorsundur ama bu iyi bir şey -- hiç tanımadığın ama seninle aynı konuyla ilgilenen kişilere ulaşmak kampanyanı büyütmek için çok önemli.

... ve elbette ...

DİLEKÇENE ODAKLAN!

İyi fikirler kendi kendilerini pazarlar. Bu biraz bariz bir şey gibi gelebilir ama imza sayısını arttırmanın en iyi yolu süper güçlü bir dilekçe hazırlamaktır! Kampanyanı duyurmak için yapacakların ilk başlangıç için çok önemli olsa da, kampanyanın gerçekten hız kazanması seni hiç tanımayan insanların KENDİ AĞLARINDA dilekçeni paylaşmasıyla mümkün olacak. Başlığını daha etkili yapmak, imza verenlerin kullanabileceği hazır bir tweeter mesajı önermek ya da etkili bir görsel eklemek kampanyanın daha çok paylaşılmasını sağlayabilir. Daha imzaya açmadan dilekçeni mükemmel hale getirmek için çok uğraşmasan da, daha iyi hale getirmek için her zaman gözün açık olsun.