Bu özelliği kullanmak için çerez ayarlarınızı güncelleyin.
'Tüm Izin' seçeneğini tıklayın veya 'Hedefleme Çerezleri' ni aktif hale getirin.
Devam ederek, Avaaz'ın verilerinizi nasıl kullanabileceğini ve güvenliğini nasıl sağladığını açıklayan Gizlilik Politikası nı kabul ediyorsunuz.
Anladım

Yardım

Dilekçenin Muhatabını Tespit Etmek

Dilekçende doğru kişiye hitap etmek

Muhatabın, harekete geçmesi için alenen ve doğrudan çağrıda bulunduğun kişidir. Doğru muhatabı seçmek, kampanyanın başarılı olmasıyla dikkate bile alınmaması arasındaki farkı belirleyebilir. Ama kime hitap etmesi gerektiğine karar vermek genellikle zordur. Aşağıda, muhatabını belirlemek için dikkat etmen gereken bazı noktaları görebilirsin:

MUHATAP HAKKINDA:

  • Muhatabının  talep ettiğin şeyle ilgili karar yetkisi olmalı. Üstlerinden onay alması gerekiyorsa, o zaman o kişiyi hedef alman daha doğru olabilir. Bir mobilya fabrikasının satın alma müdürünün, artık yağmur ormanı dostu kereste tercih edebilmesi için muhtemelen patronunun onayı gerekir. İki hedef kişi arasında kararsız kalırsan daha yetkili olanını seçmek daha doğru olabilir.
  • Muhatabın gerçek bir kişi olmalı, bir grup veya kurum değil. Meclis’i değil, ilgili Meclis komisyonunun başkanını hedef al; şehri değil, belediye başkanını; şirketi değil, şirket CEO’sunu... Birden fazla kişiyi hedeflemekte hiç bir sakınca yok; örneğin belediye meclisinin iki kararsız üyesi gibi.
  • Muhatabın bir insan. Onun da hepimiz gibi duyguları, kariyer hedefleri, arkadaşları, aileleri var. Tüm bunların, onu talebinle ilgili karar verirken nasıl etkileyebileceğini ve onun için nelerin önemli olduğunu düşün. Örneğin bir yıl sonra emekliye ayrılacak biri, yeniden seçilme heveslisi olmayabilir ama nasıl hatırlanacağını  önemseyebilir.

DİKKATE ALINMASI GEREKEN SORULAR:

Dilekçede yer alan talebin yerine gelmesi için kimin kararı gerekiyor?
o Hedef, her zaman sana istediğini verme yetkisi bulunan kişi olmalıdır.
o Hedef, talep ettiğin çözüm için doğru kişi olmalıdır.

Bu kişi yanıt verecek mi?
En fazla yetkiye sahip olanlar genellikle ulaşması da en zor olanlardır.
o Şirketler için: CEO en uygun hedef olabilir ama bunlar çok meşgul insanlardır. Her ne kadar karar yetkisi olan kişiyi hedeflemen gerekiyorsa da, şirketteki başka insanlarla da iletişim kurmakta fayda var. Örneğin halkla ilişkiler ekibi gibi karar vericiye erişimi olan başkalarına da ulaşarak dikkatlerini çekmeniz gerekebilir.
o Hükümet için: Devlet başkanları veya başbakanların çok büyük yetkileri olmasına rağmen verilen kararların birçoğuyla ilgileri yoktur. Kampanya yaptığın konu gerçekten onun gündemine girecek kadar önemli mi? Belki bir bakan ya da milletvekili daha doğru bir hedef olabilir.