Bu özelliği kullanmak için çerez ayarlarınızı güncelleyin.
'Tüm Izin' seçeneğini tıklayın veya 'Hedefleme Çerezleri' ni aktif hale getirin.
Devam ederek, Avaaz'ın verilerinizi nasıl kullanabileceğini ve güvenliğini nasıl sağladığını açıklayan Gizlilik Politikası nı kabul ediyorsunuz.
Anladım

Yardım

Kampanya Hedefini Belirlemek

Doğru talep başarıya giden yolun yarısıdır

“Ne dilediğine dikkat et” lafı kampanyalar için de geçerlidir. Başarıya ulaşmanın anahtarı, dilekçende ne “talep” ettiğine bağlı -- doğru şeyi talep etmek zafer anlamına geldiği gibi, yanlış talep de zaferi imkansız kılmak demektir. Aşağıda, kampanya dilekçende doğru taleplerde bulunmana yardımcı olacak bir kaç ipucu bulabilirsin.

Bir çözüm yolu seç

Aynı sorunu çözmenin genellikle birçok yolu bulunur. Örneğin bir şirketin bir politikacı üstünde nüfuzunu kullanmasını önlemek için adaylara yapılacak bağışlara belli kısıtlamalar getiren bir yasa çıkarılmasını talep edebilirsin, adayların kendiliğinden bağışları reddetmesini sağlayabilirsin veya şirketlerden bağış yapmamalarını isteyebilirsin. Üzerinde çalışmak istediğin meseleyle ilgili tüm farklı çözüm yollarını değerlendir ve en iyisini seç - en iyisi genelde en az çabayla seni başarıya ulaştıracak olandır.

Spesifik ol

İyi bir hedef net, ölçülebilir ve somut olmalıdır. Eğer ne istediğini tam olarak ifade etmezsen, talepte bulunacağın kişinin sana istediğin şeyi aslında vermeden vermiş gibi yapmasını kolaylaştırırsın. Ayrıca senin de kazanıp kazanmadığını anlaman daha zor olur. Örneğin, asgari ücretin artmasını talep ederken, ne kadar artması gerektiğini söylemezsen %10 zam yaptıklarında, bunun kampanyanın başarıya ulaştığını söylemek için yeterli olup olmayacağını bilemezsin.

Gerçekçi ol

Gerçekten yapılabilir bir şey talep etmelisin ve dilekçenin muhatabının da talep ettiğin şeyi yapma yetkisi ve gücü olmalı. Bir müdürün yasalarda değişiklik yapma gücü yoktur ama o yasanın uygulanması aşamasında takdir yetkisi olabilir.

Bilgi sahibi ol

Her detayı açıklaman gerekmiyor ama talep ettiğin konu hakkında biraz bilgi sahibi olman iyi olur. Örneğin, zaten yürürlükte olan ama uygulanmayan bir şeyi talep ederek boşa zaman ve emek harcayabilirsin. Başka yerlerde de aynı şey geçerli mi, yani uygulanmıyor mu? Muhatabın bunu neden senin istemene gerek olmadan yapmıyor? Muhatap aldığın kişinin dilekçene nasıl bir tepki vermesini bekliyorsun?