Bu özelliği kullanmak için çerez ayarlarınızı güncelleyin.
'Tüm Izin' seçeneğini tıklayın veya 'Hedefleme Çerezleri' ni aktif hale getirin.
Devam ederek, Avaaz'ın verilerinizi nasıl kullanabileceğini ve güvenliğini nasıl sağladığını açıklayan Gizlilik Politikası nı kabul ediyorsunuz.
Anladım

Yardım

Etkili kampanya metni yazmak

Sonuç alan bir eylem çağrısı

Burası, insanları dilekçene imza vermeye ikna edeceğin bölüm. Burada mevcut sorunu anlat, çözüm yolunu ve bunu kimin çözebileceğini belirt ve kampanyana katılarak bu çözüme nasıl katkı sağlayacaklarını açıkla. Ayrıca argümanını destekleyen önemli temel olguları da ortaya koy. Konuyla ilgili bilgisi olmayan ama ilgilenen birçok kişi uzun bir yazıyı okumayacaktır; o yüzden durumu elinden geldiğince kısa ve öz anlatmaya özen göster.

TEMEL ÖĞELER

  • Kriz: Lafı dolandırmadan, değişmesi gereken  şeyin ne olduğunu doğrudan anlat. Sorunu, bizim tepki göstermemiz gereken bir kriz olarak tanımlamak etkili olabilir.
  • Değişimdeki rolümüz: Bu, sorunun çözümü için harekete geçilmesinde dilekçenin rolünü anlatacağın bölüm -- muhatabının kim olduğunu ve karar vermesinde kamuoyu baskısının rolünün ne olabileceğini düşün.
  • Talep: Okuru kampanyana katılmaya davet etmeyi unutma. Bu noktada taleple  ilgili biraz daha ayrıntı vermek faydalı olabilir.
  • Ek bilgi: Destekçilerin bilmesi gereken başka bir şey var mı? Burada, eğer gerekiyorsa, olayın tarihçesiyle ilgili bilgi verebilir veya eleştirilen bir noktayı aydınlatarak soru işaretlerini ortadan kaldırabilirsin.

İPUÇLARI

  • Sorunu doğrudan anlatmak yerine uzun bir giriş yazısı yazma güdüsüne karşı koy. (Bunu yapmak gerçekten zordur!).
  • Zamanlamanın önemini açıkla -- neden şimdi? Neden acil?
  • Emin değilsen, çıkar -- bir şeyi metne eklemenin gerekli olup olmadığından emin değilsen, muhtemelen değildir.
  • Okurlarını düşün -- insanları imza vermeleri için teşvik etmen gerekiyor ama dilekçenin muhatabının da sayfanı ziyaret edebileceğini unutma (özellikle ciddi bir baskı yaratmaya başladıysan).