Hai să protejăm femeile la locul de muncă!
Liderilor și guvernelor din toată lumea:
În calitate de cetățeni ai lumii, vă solicităm să faceți tot ce vă stă în putință pentru a elimina violența de gen în câmpul muncii. Vă îndemnăm să ratificați și să puneți în aplicare în mod eficient Convenția OIM 190 privind Violența și Hărțuirea în lumea muncii, alături de recomandările însoțitoare, și să efectuați reforme naționale conexe.
Introdu adresa ta de e-mail:
Au semnat recent
Aceste femei nu sunt singure. 80% dintre lucrătoarele de confecții din Bangladesh care au răspuns sondajului au experimentat sau au asistat la violență sexuală și hărțuire la locul de muncă. La fel și milioane de femei din întreaga lume.
Dar, în câteva săptămâni, putem contribui la implementarea unui tratat revoluționar care ar putea proteja femeile de pretutindeni de violența la locul de muncă!
6 țări au ratificat tratatul, dar avem nevoie de mai multe pentru a-l aduce în legislație la nivel mondial. Așadar, hai să ne transmitem apelul direct țărilor lidere, precum Spania, Argentina și Ecuador, înaintea unui summit global important pe tema drepturilor femeilor și să tragem un semnal de alarmă în întreaga lume. Semnează acum!
Publicat pe
Spune-le şi prietenilor tăi