Bu özelliği kullanmak için çerez ayarlarınızı güncelleyin.
'Tüm Izin' seçeneğini tıklayın veya 'Hedefleme Çerezleri' ni aktif hale getirin.
Devam ederek, Avaaz'ın verilerinizi nasıl kullanabileceğini ve güvenliğini nasıl sağladığını açıklayan Gizlilik Politikası nı kabul ediyorsunuz.
Anladım

Glifosatı ezip geçtik!!(06 Haziran 2016)

Avrupa çok kısa bir süre önce olağandışı bir oylama yaparak Monsanto’ya imparatorluğunun temel taşı olan ana ürününe -adı kanserle birlikte anılan ot öldürücü glifosata- ruhsat vermeyi reddetti.

Monsanto glifosat ruhsatının yenilenmesinin basit bir formaliteden ibaret olduğunu sanıyordu ama 2 milyondan fazla kişinin glifosata karşı bugüne dek yapılmış olan en büyük küresel dilekçemize katılmasından ve hedefli kamuoyu baskısından sonra, Monsanto modelinin geleceği artık her zamankinden daha çok sallantıda.

Elbirliğiyle, 15 yıllık ruhsat yenilemeyi basit bir formaliteden, ruhsata sadece 18 aylık ek süre verilmesi için oylama yapılmasıyla sonuçlanan ateşli bir siyasi tartışmaya dönüştürdük. Bu hafta, Avrupa ülkeleri bunu bile reddetti.

Önde gelen AB parlamenteri Pavel Poc geçenlerde şöyle dedi: Glifosatın durdurulması için yürütülen mücadelede itici güç, tartışmasız Avaaz'dır.” İşte imkansızı başarmak için hep birlikte yaptıklarımız:

Fırsatlar Yarattık

 • Avaaz ekibi geçen sene Sağlık ve Gıda Güvenliği Komiserlik makamıyla görüştü ve glifosatın muhtemel konserojen olduğunu belirten BM çalışmasının Avrupa’nın karar verme sürecine dahil edileceğine dair önemli bir söz almayı başardı. Geçen hafta Komiserin baş danışmanı bu ısrarımızın tartışmalarda önemli bir rol oynadığını söyledi.
 • Avrupa’dan yüz binden fazla Avaazlı hükümetlerine mesaj gönderdi veya telefonla aradı . Konu Brüksel’de her görüşüldüğünde desteği çökertmek için biz de oradaydık ve oylama iki kez askıya alındı!
 • Geçtiğimiz sene boyunca tüm Avrupa medyasında boy gösterdik ve glifosatı istemeyenlerin ne kadar çok olduğunu anlattık. The Guardian ve Reuters ’deki haberlere bir bakın!

Ulusal Kampanyalarla Öncüleri Bir Bir Safımıza Çektik

 • Avaazlılar bu konuda öncü olan Fransa’yı dev bir halk desteğiyle cesaretlendirdi . Avaaz ekibi dilekçemizi ve olumlu yorumlarımızı Çevre Bakanı’nın ekibine iletti ve onların başka bir geleceğin mümkün olduğuna dair umutlarını yeniledi.
 • Avaazlılar Alman Bakanlıklarını aylarca telefon ve mesaj yağmuruna tuttu . Alman Şansölyeliği çalışanları gelen mesajlar ve telefonların yoğunluğu sebebiyle Şansölye Merkel’i sürekli bilgilendirdiklerini söyledi.
 • Avaazlıların ve İtalya’dan 44 büyük STK’nın yarattığı büyük baskının ardından İtalya , planı desteklemekten tedbirli davranılması lehine oy kullanmak üzere fikrini değiştirdi . Hatta Tarım Bakanı’nın Kabine Başkanı gece yarısı Avaaz ekibini arayarak daha önce hiç böyle bir baskı görmediklerini ve taleplerimizi anladıklarını söyledi.
 • Avusturya, Yunanistan, Portekiz ve İsveç’teki Avaazlılar karar vericileri etkilemek için yaptıkları kitlesel gösterilerle, onları duruşlarından geri adım atmamaya mecbur kıldılar. Geçen hafta dünyanın dört bir yanından gönderilen mesajlar da onlara bu konunun küresel düzeyde bir endişe kaynağı olduğunu hatırlattı.

Oylamada Kazandık

 • Avaaz ekibi Avrupa Parlamentosu üyeleriyle , glifosatın profesyonel olmayan kullanımının sona erdirilmesi ve ruhsat süresinin 15 yıldan 7 yıla indirilmesi için oylamaya gidilmeden önce konuşarak, taleplerimizi iletti .
 • Daha sonra Avaazlılar, Brüksel’deki Mayıs oylamasından önce kitlesel bir eylem yapmak için biraraya geldi ve bu eylem önemli medya organlarında yer aldı. Bunun ardından, teklifte süre 18 aya indirildi.
 • Avaaz ekibi mesajımızı kilit Avrupa ülkelerine iletmek için hükümetlerin bakanlarıyla ve baş danışmanlarla konuştu. Lobi yaptığımız yedi kilit ülkeden altısı son oylamada çekimser oy kullandı .


Brüksel’de Daimi Komite toplantısının olduğu gün yapılan Avaaz eylemi


Son oylamaya gelindiğinde tüm çabalarımız meyvesini verdi - AB nüfusunun yarısını temsil eden liderler glifosata ruhsat verilmesini, hatta 18 aya indirilmesine yardımcı olduğumuz ruhsat süresi için bile, reddetti!

Tüm bu girişimler, dünya çapındaki 86,000’den fazla Avaazlının yaptığı cömert bağışlarla fonlandı.

Bu mücadele boyunca Avaaz herbiri son derece kıymetli rol oynayan şahane müttefikler ve ortaklarla işbirliği yaptı. Hepsini burada gösteremiyoruz ama işte, şükranlarımızı iletmek istediğimiz kişi ve kurumlar listesinin başındakiler:
 • Bu kavgada çok önemli rol oynayan AB Parlamentosu’nun Sosyalistler ve Demokratlar ile Yeşiller Partileri. Özellikle Bart Staes ve Pavel Poc çok etkiliydi.
 • Bu kavganın merkezindeki liderlerden Fransa Çevre Bakanı Ségolène Royal .
 • Ulusal eylem ağlarının oluşturduğu muhteşem bir koalisyon olan ve uzun süredir glifosata karşı kampanya yürüten, Avaaz’a çok iyi tavsiyelerde bulunan ve işin içyüzünü hakkında bilgi veren Pestisit Eylem Ağı .
 • Bu tür konularda her zaman mükemmel bir güç olan ve glifosatla ilgili yoğun lobi ve medya çalışmaları yürüten Greenpeace .
 • Almanya’da çok parlak bir kampanya yürüten ve kitlesel açık mektuplar hazırlayıp, anketler düzenleyip, sonuna kadar işin peşini bırakmayarak Alman hükümetinin glifosatla ilgili fikrini değiştirmekte kilit rol oynayan Campact .
 • Ve çok daha fazlası! HEAL, WeMove.eu, Global 2000 ve bu konuda müthiş bir koalisyon kuran İtalya STKları gibi.


Avaaz dilekçesi AB Parlamentosu’nda teslim ediliyor


Bir yıl önce bu kampanyayı başlattığımızda kazanmamızın imkansız olduğunu söylediler. Bu hafta yapılan oylama, topluluğumuzun kararlılığı için, Avrupa halkları için, bağımsız bilim için dönüm noktası sayılacak bir zafer ve tüm dünyanın gıda geleceğine doğru atılan çok önemli bir adım!

AB hükümetlerinin desteği olmadığı için, Komisyon ihtiyatla hareket etmelidir. Komisyon glifosatın ruhsatını, daha fazla bilimsel veri toplanması beklenirken, 18 aylığına yenilese bile, incelemenin bağımsız bir biçimde yapılmasını sağlamak için mücadele etmeyi sürdüreceğiz.

Glifosatı parklarımızdan, çocuk oyun alanlarından ve tarlalardan atmak için sürdürdüğümüz savaşın bitmesine daha çok olmasına rağmen, bu etkili adım bizi hedefe biraz daha yaklaştırıyor ve bu başarıda hareketimizin önemli bir rolü var. Sağlığımız ve gezegenimiz için, kazanıncaya kadar mücadeleye devam!