Bu özelliği kullanmak için çerez ayarlarınızı güncelleyin.
'Tüm Izin' seçeneğini tıklayın veya 'Hedefleme Çerezleri' ni aktif hale getirin.
Devam ederek, Avaaz'ın verilerinizi nasıl kullanabileceğini ve güvenliğini nasıl sağladığını açıklayan Gizlilik Politikası nı kabul ediyorsunuz.
Anladım

İnternet kurtuldu... mu??!!(Eylül 2016)

5 yıldır interneti korumak için dev şirketlerle savaşıyoruz ve görünüşe göre bu savaşı KAZANIYORUZ!!!

İlk zaferi ABD’de, ardından Brezilya ve Hindistan’da kazandık. Şimdi de, üst düzey bir Fransız yetkilinin (aynı zamanda kilit önemdeki bir kararsız oy sahibi) geçen hafta, yarım milyar kişiyi ilgilendiren, internetin korunmasına dair AB yönergesini açıklamadan önce bize dediğine bir bakın:

Sebastien Soriano
“Bana gönderilen tweet ve mesajlardan bazılarının beni duygulandırdığını itiraf etmeliyim... insanlar benden ‘İnterneti Korumamı’, ‘Şirketlerin ele geçirmesine izin vermememi' istiyorlardı. Onların isteklerini gerçekten de yerine getirmek istedim.”
-- Sébastien Soriano, Fransa İnternet Düzenleyici Kurumu ARCEP’in Başkanı

Yönergeyi açıklayan yetkililer halktan gelen yorumlara ilişkin tablolar sundu; rakamlar benzersizdi: dakikada 640’a varan yorum ve bunların büyük bir çoğunluğu Avaaz’dan gitmişti!

Şirketler mega zenginler için hızlı, onlar dışındaki bizler içinse yavaş bir internet arzuluyordu. Bizse “ağ tarafsızlığı”, yani herkes için eşit internet ilkesi için mücadele ettik!

Bu mücadele 5 yıl boyunca 4 kıtada süren küresel bir mücadeleydi:

Ağ Tarafsızlığı - ABD

Amerika Birleşik Devletleri - 2,5 milyonumuz Amerikalı bir senatörle güçbirliği yaptı ve Senatör, dilekçeyi imzalayanların isimlerini Senato'da tek tek okuyarak görüşmeleri tıkamakla tehdit etti. Tasarı kabul edilmedi. SONUÇ: ZAFER!

Ağ Tarafsızlığı - Hindistan

Hindistan - Avaaz ülkedeki kampanyacı gruplarla güç birliği yaptı; on binlerce Hindistanlı üyemiz Telekomünikasyon Bakanı’na çağrı kampanyasına katıldı. SONUÇ: ZAFER!
Ağ Tarafsızlığı - Brezilya

Brezilya - Çok sayıda milletvekili kampanyamıza fiilen katıldı ve “Marco Civil” olarak bilinen, internetin korunmasına ilişkin dünyanın en gelişmiş yasasının kabul edilmesine destek verdiler. SONUÇ: ZAFER!

Ağ Tarafsızlığı - Basın

Avrupa - Telekomünikasyon devleri zorlu bir mücadele sonucu elde ettiğimiz ağ tarafsızlığı yasasında boşluk yaratmak için ciddi bir baskı kampanyası başlattı. Bizse onları durdurduk. Basın normalde mutlu sonları haber yapmaz ama bu zaferi göklere çıkardılar. Halk gücünün elde ettiği son zaferle ilgili Reuters , Tagesspiegel , Politico , EFE , Euractiv ve Wall Street Journal ’da neler yazıldığına bir göz at. SONUÇ: ZAFER!


İnternet öylesine ele alınacak, basit bir mesele değil. İnternet bizim birbirimizle ilişkilenmemizi sağlayan, bizi birleştiren müthiş bir güç. Ağ ayrımcılığı bu gücü bir avuç zenginin emrine sunacaktı - onların websiteleri küçük işletmelerin, blog yazarlarının ve Avaaz gibi kâr amacı gütmeyen kuruluşların sitelerinden çok daha hızlı yüklenecekti.

Ne var ki, biz ağ bağlantısını savunmak için aramızdaki bağlantının gücünü kullandık ve artık her yerde net tarafsızlığı internet için bir standart haline geldi.

Bu zafer, dünyanın karşı karşıya olduğu her sorunla ilgili bir umut ışığı yaratıyor çünkü biz omuz omuza durduğumuz ve birbirimizle olan bağımızı koruduğumuz sürece, hepimizin düşlediği dünyayı kurmamız kesinlikle MÜMKÜN.

Not: Avaaz’ın tüm bunları yapabilmesinin en önemli sebebi %100 küçük bireysel bağışlarla finanse edilmesi -- ne şirketlerden, ne hükümetlerden, ne vakıflardan ne de büyük çaplı bağışçılardan para alıyoruz. İnternet Ögürlüğü için çalışmalarımıza devam edebilmemiz için buradan katkıda bulunabilirsin: https://secure.avaaz.org/tr/save_the_internet_donate_rbl/

* Tüm bu ülkelerde bu tarihi zaferlerin elde edilmesinde rolü olan tüm muhteşem ortaklarımıza da sonsuz TEŞEKKÜRLER ve TEBRİKLER; özellikle de Access Now, Digitale Gesellschaft, DemandProgress, EFF, EDRi, Fight for the Future, FreePress, Gilberto Gil, La Quadrature du Net, MoveOn, Save the Internet, World Wide Web Foundation, The Right to Know kampanyası ve daha birçoklarına!